top of page

Americká cesta Víta Zouhara nabídla přednášky, dvě opery i novou spolupráci

Mezinárodní festival české hudby v texaském Dentonu poprvé uvedl ve Spojených státech multimediání operní projekt Sara’smile. Nabídl i alternativní program se záznamem týmové komorní opery o ženách v různých životních situacích TiAmo. Na obou dílech a jejich provedení se podílel i hudební skladatel, muzikolog, prorektor Univerzity Palackého a profesor na katedře hudební výchovy její pedagogické fakulty Vít Zouhar, který se představení v USA osobně zúčastnil.Pátý ročník Mezinárodního festivalu české hudby (International Czech Festival of Music) přivítal na University of North Texas v Dentonu a její College of Music zajímavé hosty. Pod tvůrčím scénickým vedením slovinského operního režiséra Rocca vystoupily členky ISHA tria – flétnistka a zpěvačka Hana Hána a pianistka Sára Medková, která je, stejně jako skladatelé Ivo Medek (JAMU) a Vít Zouhar (UP), rovněž autorkou i interpretkou obou oper. Vizuální podobu celého představení realizoval tvůrce počítačových her Lukáš Medek.


„V rámci festivalu jsme v americké premiéře uvedli v Recital Hall na College of Music operu Sara’smile. Její předpremiéru jsme zahráli počátkem listopadu v Los Angeles na California Institute of the Arts. V Los Angeles jsme provedli také poprvé v Americe operu TiAMO. Vystoupili jsme s ní v Shigemi Matsumoto Recital Hall na California State University Northridge. Tato opera byla pak uvedena také v texaském Dentonu ze záznamu v rámci alternativního závěrečného večera festivalu, na němž vystoupili pěvkyně Hana Hána a Bree Nicols a pianisté Tomáš Zelený a Stephen Dubberly. Obě opery se setkaly s velkým ohlasem diváků,“ uvedl prorektor UP Vít Zouhar.Souběžně s tímto programem uskutečnil během svého zaoceánského pobytu i řadu přednášek, master classes i jednání s americkými kolegy.


„Na California Institue of the Arts jsem přednášel a setkal se s Volkerem Straebelem, děkanem Herb Alpert School of Music, a proděkankou Jacqueline Bobak, abychom si vzájemně potvrdili společný zájem pokračovat v dosavadní spolupráci. Ta byla velmi bohatá a úspěšná už před pandemií covidu-19. Vzájemnou spolupráci jsme si potvrdili i při setkání s vedoucím oddělení skladby Liviem Marienescu z Mike Curbe College of Arts and Media Communication na California State University Northridge. Jako host University of North Texas Denton jsem pak přednášel a vedl několik master classes, které se konaly právě v rámci zmiňovaného Fifth International Czech Festival of Music,“ doplnil Vít Zouhar.


Během pobytu na Univerzity of North Texas Denton se setkal s Benjaminem Grafem a Warenem Henrym, s nimiž hovořil o možné realizaci společné nové letní školy.


„Jednal jsem také s Johnem Richmondem, děkanem College of Music, s nímž jsem rovněž probíral další perspektivy spolupráce,“ dodal k bohatému programu, který byl hrazen převážně hostitelskými univerzitami a grantovými prostředky Ministerstva kultury ČR. Společně s ním se programu ve Spojených státech zúčastnili i slovinský režisér Rocc, skladatel a profesor kompozice na Hudební fakultě JAMU a prorektor JAMU Ivo Medek, klavíristka a zpěvačka Sára Medková, flétnistka a zpěvačka Hana Hána a výtvarník a autor počítačových her Lukáš Medek. Více o festivalu v Dentonu zde.


Text: Žurnál UP

Foto: Žurnál UP

31 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page