top of page

Cestování o prázdninách 2021 – vol. 2 Třebíč/Dukovany

Aktualizováno: 26. 1. 2022

Také další příspěvek naší bloggerky Inky Wesołowské se vrací k prázdninovým zážitkům. Píše o svém výletě do Třebíče, o tom, jak České dráhy umí okořenit každý výlet, nebo o sudu piva v bazilice.
Prázdniny pokračují. Už se upřímně trochu bojím jet do zahraničí, tak raději zůstávám v ČR. Shodou okolností já a moje dobrá známá máme spolužáka na Vysočině, kam jsem se ještě za těch celých deset let ani jednou nepodívala. Domluvily jsme se s ním a jely jsme tam k němu na 2 dny na návštěvu.


Každý správný výlet po ČR musí začít zpožděním Českých drah, protože by to jinak přece nebylo ono.

Každý správný výlet po ČR musí začít zpožděním Českých drah, protože by to jinak přece nebylo ono. Potom jsem se opět bála, jestli stíháme přestup v Brně, ale nečekaně jsme těch asi 10–15 minut dohnaly a všechno se vyřešilo úplně samo. Seděly jsme se známou před nádražím na lavičkách u Flying Tigeru a čekaly jsme na náš přestup.


Já se vám tady musím k něčemu přiznat. Jsem ten odporný typ člověka, který do všeho rýpe, dokud konkrétní věc nerozčtvrtí na úplně nejmenší kousky, a tak jsem zjistila na základě tabule odjezdů v mobilu, že náš přestup nebude „vlakem“, ale „busem“. Okamžitě jsem se na to šla zeptat a paní na informaci mi potvrdila, že momentálně je výluka, takže budeme muset jet autobusem z Brna do Náměště nad Oslavou, kde potom přestoupíme na vlak do Třebíče. Také mi víceméně vysvětlila, kde najdu tu správnou zastávku, ale samozřejmě jsem se ještě zeptala lidí kolem, jestli jsme tady správně. Ti mi to potvrdili, a tak jsme v klidu čekaly. Po těchto menších logistických turbulencích jsme se dostaly do Třebíče na nádraží, kam pro nás přišel spolužák.


Další den jsem se seznámila snad s celou jeho rodinou – minimálně v Třebíči. Spolužákova babička nám, mně a mé známé, doporučila, že bychom se měly jít podívat na Baziliku sv. Prokopa, židovskou čtvrť a židovský hřbitov, protože patří mezi památky UNESCO. Kámoš byl stejně celý tento den v práci, tak jsme si řekly, proč ne. Nastavila jsem navigaci a šly jsme.


Přes prázdniny je skvělá možnost koupě vstupenek do baziliky + Zadní synagogy za daleko levnější cenu, a dokonce můžete uplatnit slevu na ISICa. Bazilika byla opravdu moc krásná a věc, která mě moc pobavila, protože byla neskutečně česká, bylo to, že z krypty se tam udělalo skladiště piva. Průvodce nám dokonce říkal, že se kvůli tomu i přemisťoval sloup, protože se jim tam prý sud s pivem nevešel. Další věc, ke které se tady musím přiznat, je, že jsem neskutečný „judofil“, takže mě osobně Zadní synagoga a židovský hřbitov zaujaly daleko více než bazilika.


Další den jsme jeli do Dukovan na exkurzi do jaderné elektrárny, kde nám paní velmi dopodrobna vysvětlila, jak to tady přesně funguje. Pro jistotu dala všem „studentům“ kvíz, který během přednášky vyplníte – a pokud máte všechny odpovědi správně, což opravdu mít budete, tak si můžete vybrat cenu. Pokud čekáte alespoň nějakou minimální procházku po areálu kolem oplocení, v bezpečné vzdálenosti, tak se nic takového nedočkáte.


Ve stejný den jsme se také vrátily do Olomouce a tímto výlet skončil. Chci tady moc poděkovat našemu kámošovi za pohoštění a pozdravuju celou jeho obrovskou rodinu, se kterou mě seznámil.Inka Wesołowská

48 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page