top of page

Děti slaví svůj mezinárodní den s Muzeem umění a Pedagogickou fakultou UP

Aktualizováno: 2. 6. 2021


Originální sady tvůrčích listů, drobné dárky i knižní překvapení – na to všechno se mohou těšit malí muzejní návštěvníci během prvního červnového týdne. Mezinárodní den dětí si totiž budou moci užít i díky společnému projektu edukačního oddělení Muzea umění Olomouc a Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.


Lektorky a lektoři Muzea umění spolu s kolegyněmi z pedagogické fakulty nabízejí veřejnosti inspiraci pro tvorbu v domácím prostředí. Činí tak především v rámci dlouhodobé spolupráce na projektu Bez názvu. Nedatováno, který vznikl na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Podle její proděkanky Petry Šobáňové dostal projekt zvláštní význam v březnu 2020, kdy se stal výraznou dobrovolnickou aktivitou, která v období pandemie a zavřených škol pomáhala jak učitelům, tak dětem a jejich rodičům.


Výdejní místa: Muzeum moderního umění 1.–6. 6. (10–18 hodin) UPoint – informační centrum a obchod UP 1.–4. 6. (9–17 hodin)


„Naše animované klipy a pracovní listy v půvabném zpracování umělkyně Pavly Baštanové už nějaký čas provázejí dětské publikum světem výtvarného umění a ukazují mu cestu k porozumění uměleckým dílům,“ přibližuje proděkanka Petra Šobáňová, která je zároveň i hlavní garantkou projektu. Právě díky němu edukační oddělení Muzea umění Olomouc připravilo při příležitosti Mezinárodního dne dětí tři tematické kolekce listů pro různé věkové kategorie. Díky metodické, tvůrčí a finanční podpoře Pedagogické fakulty UP si je děti budou moci odnést v kreativních sadách společně s drobnými muzejními dárky.


„Každá sada obsahuje tři samostatné lekce s rozmanitými nápady pro vlastní tvorbu. Při výběru jsme samozřejmě zohlednili i různé věkové kategorie,“ vysvětluje lektorka a zároveň absolventka UP Terezie Čermáková. Z nabídky si podle ní tak vyberou mladší děti, ale i teenageři. „Listy jsou určeny dětem od šesti let, věřím však, že s pomocí rodičů si výtvarné aktivity ze sady Příroda inspiruje užijí i předškoláci,“ dodává. Bonusové překvapení je navíc připraveno pro začínající čtenáře, a to v podobě přírodovědných pohádek z produkce Univerzity Palackého.


Pro dárkové balíčky, jejichž autory jsou jak studenti, tak absolventi PdF UP, se děti mohou zastavit už 1. června v pokladně Muzea moderního umění nebo v UPointu na Horním náměstí. V omezeném počtu budou připraveny pro zaměstnance a studenty PdF UP i v recepci budovy fakulty na Žižkově náměstí i v Uměleckém centru UP.


A na co se mohou děti těšit?

Příroda inspiruje – pracovní listy pro tvorbu v domácím prostředí pro děti ve věku 6–10 let. Příroda nabízí světu umění bohatou inspiraci. Její tajuplná krása, proměnlivost, ale také řád a zákonitosti jsou pro umělce nevyčerpatelným zdrojem podnětů a odrážejí se v jejich dílech v nejrůznějších podobách. Pojďme se prostřednictvím tvořivých pracovních listů alespoň s některými seznámit. Pro děti jsou připraveny tři rozmanité úkoly, během kterých si vyzkouší techniku frotáže, navrhnou vlastní ornament, vymyslí jarní tajemství a vyrobí si hru inspirovanou přírodními živly. Sada obsahuje: Listový ornament, Jarní proměny 2, Kolotoč živlů.

Příběhy v umění – pracovní listy pro tvorbu v domácím prostředí pro děti ve věku 11–15 let. Výtvarné umění má velkou moc! Pozornému divákovi nabízí svět plný neobyčejných příběhů. Jeho sdělení se ovšem může zdát na první pohled nečitelné a obestřené tajemstvím. Umění k nám totiž často promlouvá pomocí symbolů, a abychom se mohli do jeho vyprávění ponořit, musíme se učit této tajemné řeči porozumět. Děti se prostřednictvím pracovních listů seznámí se třemi dávnými příběhy a v tvořivých úkolech si vyzkouší techniku koláže, poznají pravidla obrazové kompozice a navrhnou si vlastní labyrint. Sada obsahuje: Sváteční nálada, Kluk z plakátu, Cesta do středu.

Umění bez pastelek – pracovní listy pro tvorbu v domácím prostředí pro starší 15 let. Výtvarná díla můžeme poznávat z mnoha úhlů pohledu a při tom využívat přístupy, které svět umění přesahují a čerpají inspiraci také z našeho každodenního života. Netradiční a tvůrčí podoby interpretace představí kolekce tří pracovních listů, jež nabídne rozmanité podněty pro úvahy o vybraných dílech starého i moderního umění. Zájemci se seznámí s žánrem zátiší, zaměří se na pozorování světelných proměn, téma komunikace či vyjadřování emocí a zkusí si také nevšední překlad obrazu do vůně. Sada obsahuje: Jak voní obraz, Nevšední zátiší všedního dne, Gesta královské lásky.

Miroslav Kala, Roman Kubínek | Anička z 2. B. Pidimráz Pidonius: ... a jak to vidí učitel Fousek? Přírodovědné pohádky z produkce Univerzity Palackého. Každého malého čtenáře jistě zaujmou neuvěřitelné příběhy pohádkových hrdinů – školačky Aničky a jejího kamaráda pidimráze Pidonia, který si díky svým zvláštním schopnostem a bystrému úsudku poradí téměř v každé situaci. Prožívají společně mnohá dobrodružství, při kterých hrají významnou roli jevy, které můžete kolem sebe pozorovat zcela běžně, ale jejich existenci si ani neuvědomujete. Aby se vám podařilo do těchto tajů přírody proniknout, o to se postará pan učitel Fousek, který vám je v závěru každého příběhu objasní.


Všechny materiály, jež budou součástí sad, je možné zdarma stáhnout na www.nedatovano.cz.


Autorka: Milada Křížková Hronová

Foto: archiv PdF UP a MUO

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page