top of page

Jaké je to vlastně nevidět? | Cestování 1
Karel Giebisch je IT specialista, redaktor, masér, bojovník za inovace. Zrak v jeho životě nehraje žádnou roli, od narození je totiž nevidomý. Jak sám říká, vše kolem sebe vnímá prostřednictvím ostatních smyslů a zrakové postižení nijak zásadně neřeší. Nepotřebuje vidět, aby mohl žít plnohodnotný život. A čím je naplněn jeho profesní život? Snaží se přispívat k odstranění bariér, které brání lidem se zrakovým postižením začlenit se do standardní společnosti, zajímá se o přínos a využití digitálních technologií, je aktivní na sítích. Má rád výzvy a je otevřen novým příležitostem. Proto také kývl na nabídku zprostředkovat učitelské komunitě a studentům pohled člověka, který nevidí a který zná řadu „fíglů“, jež mohou život bez zraku usnadnit.


Díl s názvem Cestování je úvodem do širšího tématu cestování osob se zrakovým postižením. Tento díl se konkrétně věnuje možnostem cestování a tipům na orientaci při cestování s průvodcem.


Karel Giebisch objasňuje, že cestování může být opatrné, ale i dobrodružné, tedy doslova naslepo. Přibližuje posluchačům, jak se nevidící člověk pohybuje a orientuje v neznámém exteriéru. Vychází ze své zkušenosti a vysvětluje, jak cestování usnadní průvodce nebo podle čeho se nevidomý člověk s bílou holí při cestování orientuje. Vysvětluje také výhody průkazu ZTP / P.


Připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Učitel21, kde také v sekci blogů najdete všechny díly pořadu Jaké je to vlastně nevidět – a více detailů k problematice života a potřeb lidí se speciálními vzdělávacími potřebami.


Autor: Karel Giebisch

Námět a spolupráce: Petra Šobáňová

Animace a znělka: Pavla Baštanová


2021


Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page