top of page

Jak pomáhá muzikoterapie (nejen) lidem se specifickými potřebami

Studenti navazujícího programu Muzikoterapie a doktorandi pod vedením Jiřího Kantora z Ústavu speciálněpedagogických studií zaměřili svoji pozornost na to, jak je efektivní využití muzikoterapie u různých skupin. Pro úplnost jen dodáme, že tyto studentské projekty zaštiťuje nově zřízené centrum Palacký University Center of Evidence-Based Education and Arts Therapies. Tady studenti mohou především najít pomoc s přípravou a realizací vlastních projektů.Řešitelé tohoto projektu se zaměřili například na využitelnost vibroakustické terapie u vysokoškolských studentů a žáků základních škol se speciálními potřebami. Zjistili tak například, že by tato metoda mohla být efektivně používána pro zvládání akutního stresu, a to nejen u zmíněných skupin. Nemusíme ale zůstat jen u vibroakustické metody. Řešitelé prokázali, že umělecké terapie mohou pomoct například i osobám s poruchami příjmu potravy, se zrakovým postižením nebo onkologickým pacientům.


Jedním z aktuálních bodů představovaného projektu byla i covidová pandemie a její vliv na náš život. Umělecké terapie by totiž mohly pomoct se zvládáním stresu i zátěže vznikajícími z důvodu pandemie. V souvislosti s tím se muzikologové podívali i na přizpůsobení se všem omezením, která v minulých měsících nastala. Hledání nových přístupů pro využití muzikoterapie v online prostředí je i jedním z cílů budoucích projektů. Některé tipy a zkušenosti muzikologů s prací v nových podmínkách jsou už zveřejněné, naleznete je na odkazu: http://www.czmta.cz/aktuality/212-muzikoterapie-a-covid-doporuceni


Pokud vás téma muzikoterapie nebo její studium v Olomouci oslovilo, můžete zjistit více na webových stránkách oboru: https://muzikoterapie-studium.upol.cz/Zde si můžete stáhnout užitečné tipy pro práci s hudbou v aktuálních, pandemií poznamenaných podmínkách:


Doporuceni_a_tipy_pro_muzikoterapii_behem_pandemie_20210324
.pdf
Download PDF • 573KBText: Vojtěch Češík

Kommentare


bottom of page