top of page

Moje stáž v České škole Madrid

Naše studentka a bloggerka Nikola Havránková v září začala působit jako stážistka v České škole Mardid. Jaké to je učit češtinu ve Španělsku, co všechno to obnáší a čím vším může taková zkušenost pomoct v budoucím působení ve škole?



„Paní učitelko, co je to slovo knihkupectví?“ „Já zase neznám slovo švec.“ Tak si to pojďme děti vyhledat. A v té chvíli mi dochází, že jsem se opravdu neocitla ve škole v Česku, ale v české škole. A i když se jedná o přívlastek v obou případech, zda jde o přívlastek shodný nebo neshodný, nám tu hraje důležitou roli.


Na začátku září jsem si sbalila svých pět, možná šest švestek vážících 50 kilo a odjela přečkat noc na vídeňské letiště, abych ráno mohla nasednout na letadlo do Madridu a zkusit si žít ve městě královské rodiny, Enriqua Iglesia a seriálu Papírový dům.


I když to zní jako klišé, už teď mohu říct, že profesně tu rostu každým dnem. V České škole Madrid si zkusíte všechny pozice a práce, které vám mohou přinést přípravu na vaše budoucí setrvání ve škole v Česku na plný úvazek.

V Madridu působím jako učitelka dospělých a šesté a sedmé třídy v České škole Madrid. Je to jediná česká škole v celém Španělsku a celkem se v ní vzdělává okolo 100 dětí, žáků a studentů. Ano, čtete dobře. Je totiž rozdělena na předškoláky, školáky, ale taky na dospělé, kteří se o český jazyk aktivně zajímají. Výuka probíhá hlavně v sobotu kontaktně, což neznamená, že by má práce začínala a končila v sobotu. Během týdne na mě čekají přípravy do školy na výuku, online hodiny, koordinování stážistů, příprava výstav a koordinace a společné chystání mimoškolních akcí.


Práce je to pestrá, ale občas i náročná. Zkušenost je to však k nezaplacení. I když to zní jako klišé, už teď mohu říct, že profesně tu rostu každým dnem. V České škole Madrid si zkusíte všechny pozice a práce, které vám mohou přinést přípravu na vaše budoucí setrvání ve škole v Česku na plný úvazek. Od samotného učení přes PR až po práci knihovnice.


Jako učitelka v České škole Madrid řeším, jak zajímavě a zjednodušeně přednést dětem učivo. Jak je nejenom zaujmout, ale ukázat jim, že český jazyk je krásný jazyk, a pokud s ním budou mluvit a správně ho využívat, otevírají se jim dveře k jejich kořenům. Snažíme se ukázat, že poznat jejich kořeny za to stojí. Dále jim ukazujeme krásu české literatury a historie, a to pomocí knihovny nebo předmětů jako je Můj český svět.


Co ale znamená, že se stanete stážistou v ČŠM? Znamená to, že řeším, kolik zrní je potřeba na rozemletí na mouku, když chceme dětem předat povědomí o polabských řemeslech. Znamená to, že sedím přes tři hodiny na online poradě, kde se snažím neusnout. Znamená to, že mohu cestovat po Španělsku s notebookem a připojit se k poradě odkudkoliv. Znamená to, že komunikuji s rodiči a obhajuji své pedagogické postupy. Znamená to, že korigujeme dítě, zatímco chytá po domě andulku při online výuce. Znamená to, že se s dětmi vydáváme přes hlubokou jungli, abychom získali diamant a vrátili obyvatelům Jumanji jejich schopnost mluvit česky. Znamená to, že se snažím vysvětlit postarší španělské dámě, co to je žena lehčích mravů, když se na lekci pro dospělé učíme o Boženě Němcové. Znamená to, že zatímco v pátek večer všichni chodí na party, vy opravujete domácí úkoly. Znamená to, že v metru čtete slohové práce svých žáků. Znamená to, že po škole sednete k počítači a zadáváte domácí úkoly, které vám děti nepřinesou. Znamená to, že sháníte někoho, kdo udělá online přednášku o vínu do Madridu. A mnoho dalšího.


Moje práce tady je různorodá tak, že se to nedá ani pořádně popsat. Výše uvedenými příklady jsem vás jen chtěla nalákat. Protože odjet do cizí země, žít tu, seznámit se s novými lidmi, učit Španěly český jazyk a pak dokola vysvětlovat všem novým lidem, které potkáte, co je vaší náplní práce, a proč je tady česká škola, když nikdo neví o Česku víc než jen to, že je tam Praha, je k nezaplacení. A situace k nezaplacení většinou vedou k nejlepším vzpomínkám v životě.


Nikola Havránková

96 zobrazení0 komentářů
bottom of page