top of page

Moje zkušenost s vakcínou na COVID-19

Aktualizováno: 26. 1. 2022

Příspěvek naší bloggerky Inky Wesołowské je věnován její osobní zkušenosti s očkováním a podrobně popisuje celý proces od registrace do systému až po samotný vpich. A co vy? Připojíte se k iniciativě Zodpovědný Palacký?Moc dobře vím, že se jedná o velmi kontroverzní téma, ale já tady nechci nikoho přesvědčovat, aby běžel do OC Chodov nebo na Hlavní nádraží v Praze a teď hned se nechal naočkovat. Cílem tohoto článku je jenom popsat moje zkušenosti se vším možným kolem vakcinace, aby ti, kteří ještě váhají, věděli, do čeho půjdou. Nejsem samozřejmě žádnou lékařskou autoritou, takže se nebudu vyjadřovat k medicínským záležitostem. Jsem jenom a pouze obyčejný člověk, který již je po obou dávkách Pfizeru.


Na datum registrace, kdy by se mohla moje věková kategorie přihlásit do toho očkovacího systému, jsem čekala jako kdysi malé dítě na dárky k Vánocům. Věděla jsem totiž, že to bude, ale chtěla jsem, aby to bylo UŽ TEĎ HNED! Dokonce jsem si dělala i srandu, že to budeme mít jako dáreček ke Dni dětí, ale nakonec nám to posunuli na 4. 6. Potom byly nějaké zmatky, jestli to začíná ve 23:00 nebo 00:00. Upřímně se Vám přiznám, že já jsem kolem 22:00 úplně vytuhla a díky bohu jsem si předtím nastavila budíka na 23:55. Tím chci jenom říct, že nějaké zmatky kolem hodiny zahájení registrace jsem úplně zaspala.


O půlnoci jsme si začali volat s kamarády na Google Meetsech a vzájemně jsme si nějak pomáhali a radili. Tím neříkám, že to bylo nějak moc složité, ale tak… pomáháme si. Já se původně zaregistrovala na Vojenskou v Olomouci, ale potom jsem si všimla, že to byla úplná blbost, protože jiní známí již dávno dostali druhou smsku a mohli si vybrat termín, a já jsem pořád čekala na tuto zprávu. Bez problému se mi potom podařilo to změnit na Fakultku. Po asi dvou dnech jsem už měla druhou smsku.


Když to shrneme, tak velice jednoduše řečeno k registraci budete potřebovat občanku a svou kartičku pojištěnce. Do systému zadáte své údaje a dostanete první smsku, čímž potvrdíte registraci na očkování. Samozřejmě si také můžete zvolit i očkovací místo. Potom musíte jen čekat na druhou, kterou použijete jakožto autorizační kód k výběru termínu očkování.


Při výběru místa doporučuji sledovat tuto webovou stránku (https://ockovani.opendatalab.cz/), kterou připravilo ČVUT, kde máte přehled o všech očkovacích místech v celé České republice.


První termín jsem si vybrala na 9. 6. a vypadalo to tam víceméně takto: Stojíte frontu a potom se vás pán/paní zeptá na příjmení a na přesnou hodinu očkování. Odpovíte a půjdete dovnitř. Vyplníte tam dotazník týkající se vašeho zdravotního stavu a potom si sednete k dalšímu člověku, který s vámi zkontroluje všechny údaje – jako např. telefonní číslo, adresu atd. Následně si popovídáte s doktorem – taková další podrobnější anamnéza. Když už budete podrobeni všem těmto „velice komplikovaným zkouškám“, tak se naleznete v další místností, kde vás bezbolestně naočkuje doktorka/doktor/sestřička. Přiznám se, že jsem ten vpich vůbec necítila. Paní měla asi opravdu praxi.


Překvapená tedy, že už je po všem, šla jsem si dle pokynů sednout na chodbu, kde jsem měla minimálně 15 min počkat, kdyby se mi náhodou udělalo špatně. Ale neudělalo.


Jela jsem domů a odpočívala jsem 2 dny, tak mi bylo řečeno. Byla jsem úplně v pořádku, ale moc mě bolelo místo vpichu, takže asi 2 dny jsem vůbec nemohla zvednout ruku ani spát na levém boku. Jinak mi ale nebylo vůbec nic.


Na druhý termín jsem měla původně jít 21. 7., ale díky tweetu pana ministra Vojtěcha, který napsal, že v zájmu co největší proočkovanosti české populace se zkracuje rozmezí mezi první a druhou dávku na 34–42 dní (teď už dokonce platí i 21 dní), tak nabízí, aby lidé si zavolali na linku 1221, kde pomohou zajistit nový, dřívější termín. No copak jsem asi neudělala? Ihned jsem zavolala a z toho 21. 7. mi to přesunuli na 13. 7.


Po druhé dávce to bylo podobné jako po té první, ale ruka už mě bolela daleko méně, takže tentokrát mě to žádným způsobem neomezovalo.


Všelijaká potvrzení a certifikáty dostanete přímo na místě nebo je dostanete na mail, který jste nemocnici zadali. Evropský certifikát očkování obsahuje všechny vaše základní údaje a informace o vakcinaci.

Comentarios


bottom of page