top of page

Nezačínejte na zelené louce, věřte si a neodkládejte své záliby! A hlavně se zapojte mezi ostatní!

Jste u nás na fakultě noví? Je pro vás studium na univerzitě jedna velká neznámá? Pokud se obáváte příchodu na vysokou školu a máte strach, že budete tak trochu ztraceni, pak se můžete inspirovat našimi tipy! Přejeme vám úspěšný start!Nezačínejte na zelené louce!

Pokud se obáváte příchodu na vysokou školu a máte strach, že budete v novém prostředí a systému ztraceni, pak se vyplatí snaha získat už předem co nejvíce informací – a to jak o fungování na fakultě, tak o studijním programu, na který jste byli přijati. Určitě doporučujeme nasát co nejvíce informací o tom, co se na vaší nové škole děje – prozkoumejte webové stránky, aktuality, účty na sociálních sítích. Tyto zdroje vám jistě hodně napoví nejen o povinnostech studentů, termínech a pravidlech života na univerzitě, ale také o tom, co by vás mohlo zajímat nejvíce: jak funguje komunita studentů a škola jako organismus, kdo zajímavý na ní působí, jaké spolky na univerzitě fungují, jaké akce mimo výuku se pro vás chystají apod. Máte-li obavy z toho, jak zvládnete nároky studia a vyučujících, vyplatí se podívat na váš celkový studijní plán a na to, kdo vás bude učit. (Vše najdete ve Stagu, když vyhledáte svůj program a zadáte jeho vizualizaci.) Mnozí z vyučujících mají na webech kateder své publikace a skripta, někteří jsou aktivní na sociálních sítích a sdílejí se studenty své poznatky a názory. Důležité je nepodceňovat také své dosavadní znalosti. Nezapomeňte, že nezačínáte na zelené louce, ale hodně toho už umíte! Pochybujete o tom? Určitě nemusíte! Podívejte se, co vše jste si chystali k přijímacím zkouškám, nebo si připomeňte, co jste se učili na střední škole. Je toho celkem dost, že? Pokud máte stále obavy, zopákněte si základy předmětů, které očekáváte i ve svém novém studiu. Jistě vás to uklidní! Pokud byste přesto po začátku výuky v učivu plavali, s důvěrou se obraťte na své vyučující, ať vám poradí, odkud můžete vše potřebné načerpat.

Věřte si a neodkládejte své záliby!

Studium na vysoké škole neznamená, že se musíte vzdát svých zálib. Pro začátek se jistě vyplatí nenakládat si toho moc, bylo by ale chybou opustit to, co máte nejraději. Sportujete? Věnujete se dětem ve Skautu? Chodíte rádi do filmového klubu? Hrajete na kytaru? Nic z toho opouštět nemusíte. Naopak! Je důležité rozvíjet se i jinak než jen náročným studiem a neméně důležité je pravidelně si čistit hlavu činnostmi, které máte rádi a které vás vnitřně naplňují. A hlavně si věřte! Právě díky všem svým aktivitám a dovednostem jste jedineční. Navíc nikdy nevíte, jak se vám studium a záliby mohou propojit!

Zapojte se co nejdřív mezi ostatní!

Vždy se vyplatí co nejvíce se zapojit mezi ostatní spolužáky. Studentky a studenti téměř každého studijního programu mají na sociálních sítích své skupiny, můžete si založit své vlastní – třeba se spolužáky v kruhu. Pomůže vám to nejen najít kamarády, ale také si můžete vzájemně pomáhat nebo sdílet rady a materiály ke studiu. Oficiální skupinu Studenti Pedagogické fakulty najdete také na Facebooku a patří do ní více než 5000 lidí. Doporučujeme vám se do ní také připojit – její výhodou je, že je propojena s oficiální stránkou fakulty a že ji sledují admini. Nemusíte se bát, že by vás v ní „špehovali“ – spíše se snaží zachytit vaše dotazy nebo problémy. A hlavně: vkládají do ní informace, které by vás mohly zajímat. Kromě kontaktů na sociálních sítích samozřejmě budujte i kontakty osobní a co nejdřív si vytvořte partu spolužáků, se kterými můžete zajít do hospody, na kávu nebo třeba na některou z akcí univerzity! Zapojit se můžete i do různých studentských iniciativ a spolků, své spolužáky můžete sledovat také tady na portále Učitel21! Jejich blogy vám hodně napoví o tom, jak to u nás funguje!

17 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page