Jeden večer, desítky míst napříč celým Českem a pestrý program pro děti i dospělé, který představí vědu zábavným a hravým způsobem. Noc vědců se vrací a 27. září zavítá do více než padesáti měst, mezi nimiž budou bohatě zastoupena i ta z Olomouckého kraje. Jedna z největších tuzemských vědeckých akcí se letos inspirovala dílem Franze Kafky a za hlavní téma si zvolila Proměnu. Návštěvníky čekají interaktivní pokusy, zábavné hry a kvízy, napínavé projekce i přednášky nabité překvapivými objevy. To vše zcela zdarma.
„O tom, že je Olomoucko v posledních letech jedním ze středobodů Noci vědců, svědčí nejen více než desetitisícová návštěvnost akce, ale také skutečnost, že se nám daří Noc vědců postupně organizovat i v dalších městech a obcích v kraji. Letos se tak mohou návštěvníci těšit na program nejen v Olomouci, Hlubočkách, Přáslavicích nebo v Přerově, ale nově také v Prostějově nebo v Jeseníku,“ vypočítává hlavní koordinátor Noci vědců v Olomouckém kraji Ondřej Martínek z Univerzity Palackého, která je zároveň společně s Vysokou školou chemicko-technologickou Praha novým národním koordinátorem akce.
Program láká do nemocnice, bunkru, muzea i výrobních prostor
Všechny myslitelné proměny v živé a neživé přírodě návštěvníci odhalí v pátek 27. září díky interaktivním pokusům, zábavným přednáškám, překvapivým projekcím i hravým pozorováním. Jak bývá zvykem, na vědu si v mnoha případech budou moci doslova sáhnout. „Jen v Olomouci se malým i velkým vědychtivým návštěvníkům otevře všech osm fakult Univerzity Palackého, ale také Pevnost poznání, Vědeckotechnický park UP, vědecký ústav CATRIN nebo Fakultní nemocnice Olomouc. Do Noci vědců se premiérově zapojí i olomoucká pobočka mezinárodní školy programování Logiscool,“ dodává Ondřej Martínek.
Loňskou úspěšnou premiéru si zopakuje také Bunkr Přáslavice nebo Vysoká škola logistiky v Přerově. Tamější program doplní IN-HUB Přerov a nově se otevřou i výrobní a servisní prostory společnosti Olympus Medical Products Czech. Tam návštěvníkům umožní osahat si produkty, které se používají během operací, a zjistit, jak se chovají, když jsou uvnitř těla pacienta. Noc vědců poprvé zasáhne i Muzeum a galerii v Prostějově nebo Gymnázium Jeseník.
Odraz proměny v přírodě, technologiích i právu
„Proměna je základním hybatelem všech věcí ve vědě i ve světě živé a neživé přírody. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích, včetně nástupu umělé inteligence. Program Univerzity Palackého tradičně obsáhne celou šíři oborů. Zaměříme se například na proměny pohybu či změny ve vývoji člověka. Zjistíme, jak se měnily v průběhu staletí knihy, a prozkoumáme proměny stravování člověka od stravy lovců a sběračů po dnešek,“ láká na více než sto bodů programu na dvacítce míst v Olomouci Ondřej Martínek.
Program Noci vědců je postupně zveřejňován na webu nocvedcu.cz, kde si jej lze procházet a návštěvu plánovat po jednotlivých městech a místech. Kompletní program, včetně otevření rezervací na programové body s omezenou kapacitou, bude zveřejněn v první polovině září.
Česká Noc vědců je i letos součástí European Researchers’ Night, celoevropské akce podporované Evropskou unií s cílem propojit vědu a společnost a zvýšit zájem mladých lidí o vědu. Evropská noc vědců se koná ve 23 zemích, přičemž česká Noc vědců patří co do rozsahu k těm nejvýznamnějším, olomoucká pak mezi tři nejnavštěvovanější. V letošním roce byla Noc vědců podpořena programem Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01.
Text: Žurnál UP
Foto: Žurnál UP
Comments