top of page

Nové podcasty provedou děti a jejich rodiče bezpečně onlinem

Aktualizováno: 14. 2. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci se podílela na vzniku nového desetidílného podcastového seriálu Tvoje cesta #onlinem skupiny ČSOB, který se věnuje klíčovým tématům spojeným s online prostředím a prevencí rizikového chování. Podcasty obsahují celou řadu důležitých informací, rad a doporučení, které mohou děti a jejich rodiče využít pro zvýšení své bezpečnosti.


Digitální gramotnost a kyberbezpečnost získávají stále více na významu vzhledem ke stoupajícímu počtu útoků na děti. V mnoha případech se jedná o narušení soukromí, kyberšikanu nebo phishing. Seriál Tvoje cesta #onlinem se prostřednictvím oslovených odborníků zaměřuje na to, jak takovým útokům předcházet a ubránit se jim.


Tvůrci pořadu oslovili vysokoškolského pedagoga Kamila Kopeckého z projektu E-Bezpečí na Pedagogické fakultě UP, který se zaměřuje na vzdělávání, ale také pomoc dětem i dospělým, kteří se ocitnou v některé z problematických situací spojených s internetem.


Zásadní však je využívat možností online světa bezpečným způsobem. Děti se v online prostředí pohybují od útlého věku, proto je také nutné s nimi od útlého věku tato témata řešit.

„V online světě trávíme velkou část svého života, poskytuje nám zábavu i poučení, prostor pro seberealizaci, nabízí nám řadu komunikačních možností, pro mnohé z nás je také významným zdrojem obživy. Zásadní však je využívat jeho možností bezpečným způsobem. Děti se v online prostředí pohybují od útlého věku, proto je také nutné s nimi od útlého věku tato témata řešit – ať již prostřednictvím rodičů, učitelů či různých organizací,“ řekl Kamil Kopecký. Doplnil, že ročně je kontaktuje přibližně až 400 klientů v nouzi, z nichž zhruba polovinu tvoří děti. Ty potřebují pomoc s řadou problémů, ke kterým patří především kyberšikana, zneužití jejich vlastních intimních materiálů v online prostředí, vyhrožování a vydírání, komunikace s neznámými lidmi, ale také např. podvody, jejichž terčem se děti stále více stávají.Na tuto problematiku reaguje také projekt Učitel21 Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který usiluje o to, aby se klíčová témata spojená s digitální, informační a mediální gramotností stala běžnou součástí učitelské přípravy. Proto na Pedagogické fakultě UP probíhají odborné přednášky a semináře pro budoucí i současné pedagogy, na kterých se učitelé seznamují s klíčovými tématy online bezpečnosti a metodami, jak tato témata realizovat přímo ve školní praxi.


Seriál je složen z témat, která rezonují dětským online světem


Podcasty se zaměřují na bezpečné používání sociálních sítí, sdílení osobních dat nebo na práci s hesly. Tématem jsou i bezpečné nákupy na internetu, oblast autorských práv i to, jak se bránit, když nám na internetu někdo ubližuje. Pořad je primárně určen pro děti ve věku 10 až 15 let, ale zajímavý bude určitě i pro rodiče a vyučující. Všech 10 epizod moderuje student UP Lukáš Mada, který si povídá s dětskými účinkujícími.


„Naše skupina ČSOB se dlouhodobě zaměřuje na oblast finanční a digitální gramotnosti. Máme vyškolené kolegy, kteří pravidelně navštěvují základní a střední školy a přednášejí o tématech spojených s financemi. Stále více se zaměřujeme také na téma kyberbezpečnosti, které vnímáme jako velice aktuální právě i pro děti. Náš nový seriál si dává za cíl představit prostřednictvím jednotlivých dílů potenciální hrozby, ale také prevenci jednotlivých krizových oblastí,“ vysvětlila Jitka Hajičová, která vede projekt finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy.


Náš nový seriál si dává za cíl představit prostřednictvím jednotlivých dílů potenciální hrozby, ale také prevenci jednotlivých krizových oblastí.

V jednotlivých dílech vystupují další odborníci, a to Pavel Schweiner, vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality Policie ČR a Lenka Brynychová z ČSOB, expertka na digitální bezpečnost v rámci projektu Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy. Na tvorbě seriálu se podílela také Česká asociace science center a planetárií (ČASC).


„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo vytvořit seriál podcastů Tvoje cesta on-linem. Bylo příjemné potkat se při tvorbě s odborníky, kteří se problematikou digitální gramotnosti a kyberbezpečnosti zabývají a sledovat, jak velmi otevřeně a vstřícně si o jejich záludnostech povídali s těmi, kterým je určena především – s mladými studenty. Byla to fajn spolupráce a zajímavá zkušenost jak pro nás, kteří jsme realizaci zprostředkovali, tak jistě i pro studenty, kteří se do natáčení velmi aktivně zapojili,“ doplnila Ivana Češková, ředitelka ČASC.


Seriál Tvoje cesta #onlinem je k dispozici ke stažení na stránkách finančního vzdělávání ČSOB a na platformách Spotify, Podcasty Google, Apple Podcast a Spreaker.


Text: Tisková zpráva ČSOB a Kamil Kopecký

Grafika: ČSOB

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page