top of page

Nový Žurnál: O knížkách, o pomoci i o pohledu zvenčí

Minulost propojená s přítomností a budoucností, to je leitmotiv letošního univerzitního jubilea. Je to současně i shrnutí obsahu nejnovějšího čísla našeho univerzitního časopisu Žurnál, který před pár dny vyšel.Věříte, že i v jaderné elektrárně může být knihovna? Může a já i vy dokonce známe někoho, kdo tam půjčoval knížky. Jmenuje se Helena Sedláčková a řídí Knihovnu UP. „Dodneška občas slyším, že my v knihovně si jen čteme. Jenže když to pak začnete studovat, zjistíte, jak je to hluboký a starý obor. Knihovnictví de facto existuje už tři tisíce let,“ říká mj. v rozhovoru o knihách a knihovnících.


Jak jednoduše propojit Západ a Východ? Třeba svatbou. Přesně tak to totiž mají manželé Merzovi. Radana vystudovala ukrajinistiku, její manžel Lukáš je anglistou a germanistou, který v současnosti řídí i Americké centrum UP. Co je vzájemně inspiruje a obohacuje? To vše v rubrice Portrét.


Máme šikovné studenty a studentky. Všichni to víme, ale myslím, že stojí za to si to občas připomenout. Třeba prostřednictvím příběhu Lukáše Mady z PřF, který za své dobrovolnické aktivity dokonce dostal cenu Křesadlo.Slovo strach téměř nepoužívá, výjimkou je vyprávění o jeho mámě. Řeč je o studentovi naší právnické fakulty Vasylu Kapustejovi, který vybírá peníze pro ukrajinské vojáky a na Ukrajinu vozí humanitární pomoc. „O sebe se nebojím. Strach mívám o mámu, když veze pomoc na Ukrajinu sama,“ říká mladík, který v neprůstřelné vestě viděl na frontě spoustu padlých. Přečtěte si jeho příběh.


Pravidelně píšeme o akademicích, kteří jezdí na zkušenou do zahraničí. Díváme se na svět a někdy zapomínáme, že i svět se dívá na nás. Takové zrcadlo nám umí nastavit i Nuria De Diego, která v Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN UP zkoumá reakce rostlin na stres. Zdejší podmínky, nejen ve vědě, má s čím srovnávat. Kromě studia a působení v rodném Španělsku spolupracuje s výzkumníky z celého světa.


Na žurnálových čtyřiceti stránkách je toho samozřejmě víc, protože Univerzita Palackého je společenství inspirujících osobností. Přesvědčte se sami. Papírový Žurnál najdete ve stojanech na fakultách, v UPointu, ve Zbrojnici nebo v Pevnosti poznání, případně si můžete prolistovat jeho elektronickou verzi, kterou najdete zde. Hezké inspirativní čtení přeje redakce.


Text: Žurnál UP

Grafika: Žurnál UP

Comentarios


bottom of page