top of page

Olomoucká Noc vědců pobaví, poučí a prověří všechny smysly

Nejen o čichu, hmatu, chuti, sluchu a zraku, ale třeba i o smyslu pro spravedlnost bude letošní Noc vědců, která ovládne Olomouc v pátek 30. září. Od odpoledne až do pozdních večerních hodin budou moci zájemci zavítat za zábavou i poučením na pracoviště Univerzity Palackého nebo Fakultní nemocnice Olomouc, kde na ně čeká na 100 bodů interaktivního programu.Přednášky, výstavy, nejrůznější pokusy, tvůrčí dílny, komentované prohlídky, filmové projekce, ale i ochutnávky, na to vše se mohou návštěvníci letošní olomoucké Noci vědců těšit.


„Program je opravdu pestrý, nahlíží na téma Všemi smysly z různých úhlů pohledu a své si v něm najdou jak děti, tak i dospělí. Na jednotlivých aktivitách se podílejí všechny fakulty Univerzity Palackého, také interaktivní muzeum vědy Přírodovědecké fakulty UP Pevnost poznání, Knihovna UP nebo Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN v univerzitním areálu v Olomouci-Holici. Některé své prostory, které bývají běžně veřejnosti nepřístupné, a jejich vybavení představí návštěvníkům také Fakultní nemocnice Olomouc,“ uvedl koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.


„Kromě populárně-naučných aktivit přitom na návštěvníky čeká i doprovodný program. Například před Pevností poznání proběhne UV workshop v režii olomoucké výtvarné skupiny Chaos company, bude tu také občerstvení a hudební doprovod. Před Fakultou tělesné kultury UP v Neředíně zase bude k vidění velký nafukovací model Země. Stejně jako v předchozích letech budeme pro návštěvníky na jednotlivých stanovištích mít i drobné dárky ve vizuálu akce, müsli tyčinky, omalovánky nebo třeba opakovatelně využitelné sáčky na ovoce či pečivo,“ dodal.Nahlédnout pod ruce vědcům, dozvědět se i zažít leccos zajímavého, nejen co se týče pětice základních lidských smyslů, budou moci zájemci během Noci vědců na řadě míst v Olomouci. Pro usnadnění přesunu mezi nimi organizátoři připravili speciální autobusovou linku, která bude z centra ke vzdálenějším otevřeným pracovištím v Holici, Neředíně či na Nové Ulici po celý večer zajíždět.


Noc vědců v Olomouci propukne v pátek 30. září v 16 hodin, kde se konají první prohlídky pracovišť fakultní nemocnice, a potrvá až do půlnoci. Podrobný program je k dispozici na webu akce ZDE.


Kdo by se ale nemohl dočkat, může se už v pondělí 26. září od 19 hodin zúčastnit speciálního celostátního hospodského kvízu. „Ve spolupráci s pořadateli oblíbených Hospodských kvízů jsme ho připravili jako takovou vějičku na páteční program, téma bude totožné – Všemi smysly. Zájemci se do kvízu mohou zapojit zdarma, na vítěze čekají zajímavé ceny od univerzit v daných městech,“ přiblížil Ondřej Martínek. Informace k účasti pro všechna města jsou zveřejňovány na Facebooku.


Noc vědců je popularizační akce, jejímž cílem je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů, a především že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a brzy získala velkou oblibu i v České republice. V současnosti se do ní u nás zapojují dvě desítky univerzit a více než čtyřicet vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací na více než 100 místech po celé zemi. Olomoucká Noc vědců pravidelně zaujme až 6000 návštěvníků.


Text: Žurnál UP

Grafika: Žurnál UP

23 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page