top of page

On-line hra učí žáky bezpečnému chování na internetu

Aktualizováno: 15. 2. 2022

Na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého vzniká pro žáky základních škol online vzdělávací hra s názvem Internet Highway (Internetová dálnice). Součástí této hry jsou jak akční souboje, tak řešení hlavolamů. A jaký je cíl? Naučit zásady internetové bezpečnosti zábavně a atraktivně.

Nová online hra, která vzniká v Centru prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP (PRVoK), má žáky zábavným způsobem seznamovat s internetovou bezpečností.

„Často se o internetu mluví jako o informační dálnici, po níž se každý den pohybují miliardy řidičů z celého světa. Stejně jako v reálném světě, i na internetu nalezneme řidiče, kteří dodržují pravidla, jezdí bezpečně a chovají se slušně a ohleduplně. Narazíme zde ale také na řidiče piráty, kteří jsou nebezpeční, bezohlední, porušují pravidla provozu a mohou způsobit neštěstí,“ uvedl Kamil Kopecký, vedoucí Centra PRVoK PdF UP. Nově vznikající online hra si podle něj klade za cíl přiblížit žákům základních škol svět internetové bezpečnosti, využít jejich zvídavosti, ale i touhy pobavit se.


„Právě o to nám jde. Propojit zábavu a vzdělávání. Hlavními průvodci hry jsou děti, které vyrazily na internetovou dálnici. Na ní se setkávají s celou řadou virtuálních postav, které potřebují pomoci vyřešit nejrůznější problémy. Hned na první úrovni musí pomoci Evě oddělit spam od běžných e-mailů, získat heslo pro otevření trezoru, jako antivirový robot rozstřílet zlé viry útočící na počítač nebo odhalit, proč Ježíšek nedostal vaše e-maily apod. Na své cestě se seznamují třeba s tím, jak fungují antivirové programy, co je to firewall, jak poznat spam, jak vytvořit silné heslo, nebo se například naučí rozlišit nejrůznější druhy virů, které mohou proniknout do našich počítačů,“ doplnil Kamil Kopecký.

První úroveň hry je zaměřena ryze technicky a soustředí se především na základní zabezpečení počítače či mobilního telefonu. „Vyšší úrovně jsou orientovány například na ochranu osobních údajů v online světě, na autorská práva, nechybějí ani klasická témata spojená s rizikovým chováním, jako je kyberšikana, kybergrooming či sexting,“ dodal René Szotkowski, spoluautor nové hry z PdF UP. Hra podle něj obsahuje celou řadu vzdělávacích prvků cílených na upevňování znalostí a dovedností, které žáci na své cestě načerpali. Využívá například takzvaných memory cards, kartiček s klíčovými sděleními, které hráči na své cestě sbírají. Samozřejmostí jsou různé drobné testy a hlavolamy, po jejichž splnění děti získávají indicie pro svůj další postup.

Velmi důležitá je pak sama interakce hry s hráči - mnoho preventivních programů orientovaných na internetovou bezpečnost využívá často pasivní způsoby vzdělávání žáků, například prostřednictvím vzdělávacích videí či různých letáků a plakátů. Hra Internet Higway naopak cílí především na interaktivní zapojení žáků, kteří prozkoumávají herní plochu, objevují zajímavé informace, řeší problémové situace, ale také se baví.

„Abychom měli přehled o vzdělávacím obsahu jednotlivých levelů, vytvořili jsme si takzvané stromy znalostí, které znázorňují, jaká konkrétní témata se v příslušné úrovni řeší. Přesně tak víme, jaké znalosti žáci získávali v předchozích úrovních a na co je třeba dále zaměřit pozornost,“ doplnil Kamil Kopecký.

Hra Internet Highway funguje v běžných internetových prohlížečích, není třeba ji tedy speciálně instalovat. Zahrát si ji můžete také na tabletech. Další podrobnosti naleznete ZDE.42 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page