top of page

Opera Schrattenbach 2022 připomene jubileum zakladatele

S podtitulem reSTART se během deseti večerů představí sedmnáctý ročník festivalu Opera Schrattenbach. Přední interpreti ze Slovinska, Velké Británie a České republiky nabídnou od 7. listopadu v Uměleckém centru Univerzity Palackého pět operních inscenací, čtyři koncertní programy a projekci tvůrčí fotografie s hudebním doprovodem.„Podtitulem reStART chceme připomenout životní jubileum zakladatele festivalu Opera Schrattenbach Tomáše Hanzlíka, hudebního skladatele, uměleckého vedoucího Ensemble Damian a člena katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UP,“ řekl dramaturg přehlídky, skladatel a prorektor Univerzity Palackého Vít Zouhar z katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UP. Doplnil, že v rámci retrospektivy zazní Hanzlíkovy oceněné opery. Návštěvníkům se nabídne Voda a vzduch a l´Arianna, kterou komponoval právě s Vítem Zouharem.


Program přehlídky soudobé hudby nabídne i ukázky z nerealizovaných operních projektů uplynulých dvou let, koncertní řada přinese souborná provedení Hanzlíkových klavírních trií. Soubor Barocco Sempre Giovanne provede souborně Hanzlíkova concerta grossa.


Sedmnáctý ročník festivalu Opera Schrattenbach představí v Olomouci i operní novinky. V české premiéře zazní I-ME, a to v podání Slovenian Chamber Music Theatre. V opeře, která je pokračováním operní série ECHO-Metamorphoses, se představí pěvkyně Katja Konvalinka a performerka Sanja Neškovič Preškin společně autory opery Davidem Ryanem, Vítem Zouharem a Roccem. Festival nabídne i operní novinku roku 2022, Sara´smile, v níž se představí Sára Medková, Ivo Medek, a Vít Zouhar. Opera vznikla v režii slovinského režiséra Rocca. Video k ní připravil Lukáš Medek.


Konstantou koncertní řady festivalu Opera Schrattenbach je vystoupení souboru MoENS, který letos přiveze skladby Miroslava Pudláka, Kamila Doležala, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Jiřího Lukeše. Skladby pro soprán, flétnu a klavír, mimo jiné připomínající sté výročí narození skladatele Ilji Hurníka, představí soubor Cantores virtuosi, který tvoří sopranistka Markéta Israel Večeřová, pianista Martin Smutný a flétnista Vít Janečka. Obě festivalové řady, operní a koncertní, i letos propojí Jan Flaška se svou projekcí vrcholů současné tvůrčí fotografie, nazvanou Fotojatka.


Festival Opera Schrattenbach přiváží do Olomouce nové hudební formy od roku 2004. Rozvíjí tak odkaz významného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660–1738), který jako první uvedl v první polovině 18. století novou formu opery na Moravu. Dramaturgie přehlídky se tak záměrně orientuje na nové formy hudebního divadla a novou operní, multimediální a koncertní tvorbu inscenovanou netradičními prostředky.


Přehlídku pořádá Tvůrčí centrum Olomouc, z. s., ve spolupráci s Ensemble Damian, z. s., a katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty UP za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Uskuteční se od 7. listopadu do 8. prosince. Vstup na všechny koncerty produkce je volný. Více o programu zde.


Text: Žurnál UP

Grafika: Opera Schrattenbach

10 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page