top of page

Otázky Honzy Gregara | Libuše Gregarová

Aktualizováno: 27. 10. 2023

Znáte Hovory (be)z karantény? V rámci tohoto cyklu rozhovorů Honza požádal své „parťáky“, aby mu odpověděli na tři otázky k tématu učitelství. V dalším díle této ankety se podíváme, jak na otázky týkající se učitelství odpověděla Libuše Gregarová, vyučená fotografka, matka pěti dětí.Když se řekne „učitel“, jaká první asociace Vám vytane na mysli a proč?


No učitel je od slova učit. Tedy měl by nejen učit, ale taky naučit, a to nejen předepsanou látku, ale i vzor chování. Hulvát asi nenaučí, jak se chovat, jak mluvit…


Na které učitele vzpomínáte a proč?


Když já mám ale zkušenosti z doby před 60 lety. Vzpomínám ale na učitele z 9. třídy. Učil nás češtinu, zpěv a zároveň byl náš třídní – Jan Mička. Chodili jsme na vycházky, „brigády“, i na výlety. V 9. třídě jsme byli na Brněnsku, odkud pocházel, na Špilberku, pochodili jsme po městě a večer šli do kina na grotesku. A když jsme šli z kina, připomínali jsme si situace z filmu a ještě se tomu smáli... Z výletu mám ještě pár fotek, mimo jiné p. učitele – jak si povídá s kozou-tedy se čtyřnohou kozou. Pan učitel Mička už zemřel, ale s jeho paní se stýkáme ještě teď. Zveme ji na srazy, vždy ráda přijede.


Které vlastnosti by, podle Vás, měl mít každý učitel a proč?


Dobrý učitel by neměl zapomínat, že chodil taky do školy, a co tam měl a neměl rád – že byl taky mladý/mladší. Neměl by ztratit zaujetí pro svou odbornost, ale mít i přehled o ostatních věcech, o kultuře a vůbec o životě. Prostě by měl být dobrý člověk. Neměl by být hrubý, sprostý, hulvát – zvlášť u mladších žáků.


165 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page