top of page

Půvabné animované video naší studentky představuje umělce a básníka Bohuslava Reynka

Aktualizováno: 4. 8. 2021

Východočeská galerie v Pardubicích připravila animovaný krátký film o umělci a básníkovi Bohuslavu Reynkovi. Eduklip určený dětem vytvořila Pavla Baštanová, mladá animátorka, umělkyně a doktorandka katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Bohuslav Reynek (1892–1971) patří k originálním uměleckým osobnostem, jejichž dílo nepřestává oslovovat nové generace. Tento český básník, malíř, grafik a překladatel se narodil v Petrkově a cestu k literatuře a výtvarnému umění si hledal už od studentských let. Ovlivnily jej cesty do Francie, kde také začal s psaním poezie a kde si později našel svou životní partnerku, básnířku Suzanne Renaud.


Osudovým mu bylo rovněž setkání s vydavatelem Josefem Florianem ze Staré Říše, s nímž jej po celý život pojil společný zájem o vydávání překladů kvalitní poezie a prózy; ve Florianově vydavatelství Reynek publikoval také vlastní básně a grafické práce (zejména ve známé edici Dobré dílo).


Spolu se svou ženou a rodinou žil Bohuslav Reynek střídavě ve Francii a v Petrkově, kam se po smrti svého otce vrátil natrvalo. Zde také vznikly proslulé intimní reflexe prostých venkovských výjevů – ať již v podobě křehkých básní, nebo ve formě suchých jehel se zádumčivými přírodními výjevy, náboženskými motivy nebo zvířaty – ptáky, kozami, kravami nebo kočkami.


A právě postavička kocoura se stala protagonistou nově vzniklého krátkého filmu, který připravila Východočeská galerie v Pardubicích u příležitosti výstavy Bohuslava Reynka. Tvůrkyní animovaného dílka, jež přibližuje osobnost Reynka nejmenším divákům, se stala mladá umělkyně a doktorandka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Pavla Baštanová.


Východočeská galerie v Pardubicích touto edukativní pozvánkou oslovuje dětské návštěvníky svého výstavního projektu, animovaný film však nabízí i další využití třeba ve škole ve výtvarné výchově. Jednoduchým a zároveň půvabným způsobem přibližuje osobnost umělec, jehož básnická i výtvarná tvorba došla plného uznání až po Sametové revoluci.


Naše talentovaná ilustrátorka a animátorka Pavla Baštanová tak na své konto připsala další zajímavou realizaci, jíž oslovuje veřejnost. Připomeňme, že je nejen důležitou osobností projektu Bez názvu. Nedatováno., ale také tvůrkyní autorských knih a filmů nebo znělek k festivalům a jiným prestižním událostem. Více podrobností nabízí její portfolio.
Video připravila Východočeská galerie v Pardubicích v roce 2021


Koncept videa: edukátorky Veronika Cíhová a Jolana Lažová (též naše absolventka!)


Animace a ilustrace: Pavla Baštanová


Hlas: Zdeněk Rumpík z Východočeského divadla Pardubice


Zvuk: Mirek Škop


Video je možné najít na webu v sekci Galerie online: https://vcg.cz/.../galerie-online/videa-prohlidky-rozhovory, na YouTube: https://youtu.be/YQ_A6O8oQpg i na Instagramu galerie: https://www.instagram.com/tv/COIkx87Ds1Z/....
Text: Petra Šobáňová

Foto: archiv VGP a Dagmar Hochová

Comments


bottom of page