top of page

Pavel Režný získal prestižní cenu Unie českých pěveckých sborů za rok 2020


Pavel Režný, člen katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, získal cenu Unie českých sborů za rok 2020. Výroční ceny každý rok uděluje Hlavní výbor Unie českých pěveckých sborů na návrh oblastních výborů a dalších institucí.


Pavel Režný, který vede celouniverzitní sbor Ateneo UP Olomouc a Ženský komorní sbor Duha Ostrava, obdržel ocenění za propagaci české hudby v zahraničí a za pedagogický přínos v oblasti sborového zpěvu. Na katedře hudební výchovy pedagogické fakulty byl tvůrcem akreditace programu Sbormistrovství, zároveň je i garantem a vyučujícím teoretické a zejména praktické disciplíny v rámci některých akreditovaných programů.


„Cenu chápu jako uznání mé dlouholeté sbormistrovské práce, které se věnuji od roku 1977, i mého pedagogického působení na Univerzitě Palackého od roku 1991. Věřím, že na podzim 2021 už celková situace umožní důstojnou koncertní oslavu dvacátého výročí činnosti univerzitního sboru Ateneo UP Olomouc, který jsem v roce 2001 založil. Doposud jsem s ním absolvoval kolem čtyř set koncertů, na nichž šíříme dobré jméno naší alma mater doma i v zahraničí,“ uvedl Pavel Režný. Řízením sboru se zabývá už od dob svých studií na Univerzitě Palackého. Svou kvalifikaci v tomto oboru si doplňoval také u Lubomíra Mátla, svého školitele na Univerzitě Karlově v Praze, v rámci Pěveckého sdružení moravských učitelů.


O ocenění se laureát dozvěděl z dopisu předsedy Unie českých pěveckých sborů. „Předání se obvykle uskutečňuje na koncertě sboru. Náš poslední koncert se uskutečnil v Praze 18. listopadu 2019, poslední vystoupení sboru na akci v Olomouci pak bylo 21. února 2020. Všechny ostatní plánované koncerty byly nejprve přesunuty a pak nakonec zrušeny kvůli pandemii. Bohužel k slavnostnímu předání ceny tedy nemohlo dojít,“ dodal absolvent PdF UP.


Pavel Režný vede Ženský pěvecký sbor DUHA Ostrava od roku 1989, od roku 2001 pak i Komorní smíšený sbor Ateneo UP Olomouc. V minulosti dlouhodobě spolupracoval také s Ostravským dětským sborem, s nímž na uznávaném mezinárodním sborovém soutěžním festivalu Montreux 2003 získal Cenu jury a Cenu publika. Má za sebou bohatou koncertní činnost i spolupráci se sbory, instrumentálními soubory a orchestry v tuzemsku, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Norsku, Francii a USA. Pavel Režný je řešitelem řady projektů, například Grundtvig: Be Together, IVF: Visegrad Choral Bridges, Česko-německý fond budoucnosti. Vydal sedmnáct CD a získal řadu přestižních cen, například Cenu Jana Šoupala a Mezinárodní cenu Stanislava Moniuszky.


Autorka: Milada Křížková Hronová

Foto: archiv PdF UP

11 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page