top of page

Sdílení zkušeností mezi středoškoláky a studenty učitelských oborů Pedagogické fakulty

V úterý 19. prosince 2023 se vydalo na padesát středoškoláků pedagogického lycea ze Střední školy kostka ve Vsetíně na exkurzi a didaktické diskuse na Univerzitu Palackého v Olomouci. Na Ústavu pedagogiky a sociálních studií PdF UP diskutovali se současnými studenty učitelských oborů.Univerzitou a studijními obory je provedl student, ambasador univerzity, Daniel Strnad, který sám je absolventem daného oboru na Střední škole Kostka.


Další obory se zaměřením na vzdělávání představili středoškolákům studenti navazujícího magisterského studia, kteří v zimním semestru absolvovali předměty Cvičení ke školní didaktice – kurikulum a Aktivizační metody.


Středoškoláci se zajímali o atmosféru na univerzitě, o přijímací řízení o obsah studijních obrů a předpoklady, které by měli splňovat, když se chtějí o studium ucházet. Sami pocházejí z relativně nedirektivního, ale výkonově náročného prostředí soukromé školy, a už dnes si váží svých svobod, ale respektují i své povinnosti.

 

Bezprostřední reakce – středoškoláci


Adriana: Zaujalo mě studium speciální pedagogiky. Líbilo se mi, jak o něm mluvili vysokoškoláci. Od studentů jsem si odnesla užitečné informace, které bych chtěla využít na vysoké škole.
Vendula: Rozhodla jsem se, že chci na UP studovat.
Veronika: Zaujalo mě studium pro první stupeň. Zkušenosti studentů a věci, na které nás upozornili, mi poskytly důležité informace, které mi scházely a které bych si musela zjistit sama. Jejich zkušenosti a spokojenost mi dodaly pocit, že je to škola, na které bych chtěla studovat.
Kristýna: Na Univerzitě Palackého se mi líbilo, bylo to velice zajímavé a obohacující. Určitě se stavím na den otevřených dveří.
Alžběta: Studenti UP nám popsali průběh studia i se zaměřením na dané obory. Dozvěděli jsme se více o UP. Příjemná exkurze.


Gabča: Nejvíce mě zaujala angličtina, jak to funguje a probíhá, přemýšlela jsem nad ní už dlouho.
Nela: Líbilo se mi, že nám studenti řekli něco ke svým oborům a že nám řekli svoje zkušenosti ze studia. Nejvíce mě ale zaujala výtvarka, a jak se tady studuje.
Karolína: Zkušenosti studentů mi pomohly pro nahlédnutí k různým oborům. Hodně mě zaujal obor angličtina a speciální pedagogika. Pohled na UP jako celek. Jsem ráda, že jsem se mohla účastnit, a obohatilo mě to.
Anita: Osobně jsem velmi ráda slyšela, jak to chodí při studiu českého jazyka od studentky, která má vlastní zkušenosti. Velmi mi to pomůže s výběrem vysoké školy.
Kristýna: Od studentů jsem se dozvěděla hodně užitečných informací a z vyprávění se mi UP velice zamlouvá.
Jarda: Exkurze byla fajn, vysokoškolští studenti zní zapáleně a obecně i vypadají chytře a nad věcí.
Tea: Zaujal mě Erasmus a tak rozsáhlá kombinovatelnost předmětů.


Reakce studentů PdF UP

 

Tereza: Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit.
Adéla: Být žákem střední školy, tak jsem velmi ráda za takovou příležitost poznat univerzitu očima studentů, kteří jsou zde už delší dobu.
Michaela: Děkuju za tu možnost podělit se se svými zkušenostmi. Kdybych byla v kůži středoškoláků, coby maturant, taky bych byla velmi vděčná za tuhle příležitost. Vůbec se nemuseli bát ptát se víc a i na úplné banality… Aspoň by byla legrace. Přeju jim štěstí!
Martin: Myslím, že tam byla skvělá atmosféra.

 

Text: Jaroslava Ševčíková

Foto: Lukáš Blokša

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page