top of page

Skladby pro fortepiano Tomáše Hanzlíka zazní i v Komorním sále Konviktu

Souborné provedení skladeb pro fortepiano, klavír používaný v 18. a 19. století, uvede muzikolog a skladatel Tomáš Hanzlík z katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UP také v Komorním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého. Hudební program se stejnojmenným názvem nabídne 26. března desítku skladeb.Název programu Fortepiano odkazuje na historickou podobu klavíru z několika důvodů. Postmoderní hudba Tomáše Hanzlíka je minulostí výrazně inspirovaná a v různých etapách jeho tvorby by se dala charakterizovat jako racionalistický neoklasicismus, neoromantický sentimentalismus a neobarokní minimalismus.


Hudební večer se nabídne na dvou místech. Ještě před Komorním sálem v Uměleckém centru UP jej zájemce může navštívit 24. března ve vyškovském Světě klavírů.


Fortepiano a pianoforte jsou termíny používané k odlišení klavírů z 18. a počátku/poloviny 19. století od moderního klavíru. Název byl odvozen od popisu nástroje Bartolomea Cristoforiho z roku 1700.

„Srdečně zvu na oba koncerty. Vyškovský Svět klavírů je jednou z největších soukromých sbírek historických klavírů z 18. až 20. století v hratelném stavu ve střední Evropě, Komorní sál UC UP je zkušebnou pořádajícího spolku Ensemble Damian při katedře hudební výchovy PdF UP, který v jezuitském konviktu zároveň sídlí. I když shodný program nabídneme na dvou místech, zazní pokaždé jinak,“ řekl Tomáš Hanzlík z katedry hudební výchovy PdF UP s tím, že oba večery spojí domácká atmosféra.


Jestliže ve Vyškově budou jednotlivé skladby pro klávesové nástroje provedeny na různých historických klavírech, interpretace druhého koncertu, který se uskuteční v Komorním sále Uměleckého centra UP, využije podle něj moderní křídlo, alternativně také cembalo a varhanní pozitiv.


Chronologicky provede Hanzlíkovy skladby klavírista Martin Smutný, který se věnuje i hře na cembalo a varhanní pozitiv. V úvodní sonátě pro klavír a cembalo a případném přídavku se k němu připojí na druhý klavír ještě Kateřina Ochmanová, laureátka řady ocenění a zároveň zakládající členka souboru Quasi Trio, které má za sebou studia v Paříži, Vídni a Praze. V programu obou koncertů zazní Sonáta pro cembalo a klavír, Lamento za Carla Philippa Emanuela Bacha, cyklus preludií a fug doplněný příležitostnými hudebními capriccii a další.


Vzhledem ke kapacitě obou sálů je organizací koncertu doporučena předchozí rezervace. Pro koncert ve Světě klavírů (Žižkova 13, Vyškov) lze vstupenku rezervovat na adrese svetklaviru@centrum.cz, pro koncert v Komorním sále UC UP (Univerzitní 3, Olomouc) tak lze učinit na adrese info@ensembledamian.cz.


Text: Žurnál UP

Foto: Žurnál UP

31 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page