top of page

Svátek všech fanoušků vědy a filmu je tady. Začal Academia Film Olomouc

Již včera odstartoval Festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). AFO představuje ty nejlepší vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvedou renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Po dvou letech v onlinu se historické a studentské město opět proměnilo v epicentrum komunikace a popularizace vědy. V nabídce je téměř 250 programových položek od filmových projekcí po přednášky, workshopy, koncerty, výstavy, ale i aktivity pro školy a celé rodiny. Odborná porota vybere nejlepší snímky ve třech soutěžních kategoriích a ocenění si odnese také moderátor České televize Daniel Stach.Letošní AFO se ponese v duchu nadšení z návratu do kin. Jak jej oslavit lépe než navštěvováním filmů, které těmto plátnům vyloženě sluší? Jedním z takových je například dánský film režiséra Larse Ostenfelda Do hlubin ledu. „Grónsko nám taje před očima, a tak se trojice glaciologů spolu s režisérem spouští do obrovských děr v ledu, aby našli znepokojivé odpovědi o rychlosti změn zemského klimatu. Pestrost soutěžního výběru lze v kontrastu s tímto filmem demonstrovat dokumentem Sedavci. Od zákrut tajícího ledu se dostáváme k tak běžné činnosti, jako je sezení,“ pozval diváky hlavní dramaturg AFO Ondřej Kazík.


V mezinárodní soutěži se autoři věnují dávným meteoritům i mluvícím houbám


Chybět nebude novinka od Wernera Herzoga Ohnivé koule: Návštěvníci z temných světů, která je odyseou po stopách, které na naší planetě zanechaly meteority. Fascinujícím tématem provází svým nezaměnitelným hlasem sám Herzog. Zajímavým tipem je experimentální sci-fi dokument Houba mluví. Koncept, který lze pracovně nazvat „mushroomsplaining“, obnáší cestu do nitra komplexního světa hub – dokument propůjčuje hlas houbě samotné. „Za zmínku určitě stojí i nový dokument progresivního režiséra Thea Anthonyho Všechno vidět, všude. Hravá dokumentární esej analyzuje téma pohledu a dohledu. Ukazuje na zrádnost obrazu snad ve všech aspektech našich životů,“ doplnil dramaturg. V pestrém programovém menu jsou také témata jako tání permafrostu na Sibiři (Pleistocenní park a Holgut), umělá tvorba počasí (Jak zničit mrak), smutná historie ptactva Severní Ameriky (Ptáci Ameriky) nebo půvabné wild-life dokumenty (mj. Rosomáma: Drsňačka mezi rosomáky).


Celkem je v mezinárodní soutěži 30 snímků z celého světa. Porotci budou dále vybírat z deseti příspěvků v podobě Česko-slovenské soutěže a v neposlední řadě ze 17 položek v Soutěži krátkých filmů.


Programové sekce se věnují tématům, která hýbou aktuálním světovým děním


Akreditovaní návštěvníci si mohou vybírat jednotlivé položky zvlášť, nebo se zaměřit na celé programové sekce. Například sekce Na zdraví se bude věnovat lidskému zdraví v individuální i kolektivní rovině, a to v oblastech prevence a terapie, vývoji nových léčebných metod, nastavení systému zdravotnictví či vlivu prostředí na zdravotní stav člověka. V sekci Věda v popkultuře se diváci se mohou těšit jak na projekce známých velkofilmů, tak na prakticky neznámé snímky. Každý z nich téma vědy zpracovává odlišným způsobem, od snímků s hlavními postavami vědců až po filmy, v nichž propojení s vědou možná není na první pohled vidět.


Filmové příběhy doprovodí špičkové koncerty a interaktivní výstavy


Na své si přijdou ti, kteří milují hudbu a rádi tančí až do rána. Hudební program Music is Science nadchne každého, kdo sleduje aktuální trendy. Mimo večírků, které uzavírají „každonoční“ program, se představí známé tváře české hudební scény – dua Mutanti hledaj východisko a post-hudba. Do Olomouce zavítá také Arleta, která je jedním z nejvýraznějších jmen současného českého rapu. Program Music is Science orámují maďarští headlineři, kterými jsou elektronická producentka LAU a do jazzu laděný multiinstrumentalista Ficture.

Ve Vlastivědném muzeu je otevřená multimediální výstava WORLD WILD WALD a v Divadle na cucky nizozemský filmař a fotograf Jan van Ijken představí téměř neviditelný svět mikroskopického planktonu na výstavě Planktonium. V univerzitním obchodě UPoint bude zase inspirativní expozice České vědkyně a jejich přínos nejen české vědě.


AFO zprostředkuje setkání s filmovými kritiky a influencery


Fanoušci filmů jistě ocení také živé vysílání pořadu Čelisti Českého rozhlasu Radio Wave s Alešem Stuchlým a Vítem Schmarcem, kteří vystoupí přímo v centru festivalového dění. Chybět nebude ani natáčení nového dílu pořadu Laboratoř s moderátorkou Martinou Maškovou z Českého rozhlasu Plus. Na slavnostním ukončení festivalu dostane cenu za významný přínos popularizaci vědy moderátor Daniel Stach, který AFO v minulosti několikrát navštívil a vyzpovídal festivalové hosty. „Chceme ocenit jeho dlouholetou a dechberoucí práci v rámci vědecké redakce České televize, ale také všechny aktivity během období pandemie, kdy se stal synonymem pro trpělivé a srozumitelné vysvětlování celé škály důležitých informací souvisejících s onemocněním covid-19. Je v našich očích hvězdou, která pro popularizaci vědy v České republice udělala obrovský kus práce,“ vysvětlila ředitelka festivalu Eva Navrátilová.


Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966. Festival tak patří mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR. Letos se odehraje v Uměleckém centru UP (Konvikt), kině Metropol, na Cyrilometodějské teologické fakultě UP, ve Vlastivědném muzeu, Pevnosti poznání, Divadle na cucky, Jazz Tibet Clubu a komunitní zahradě Za()hrada.Text: Žurnál UP

Foto: Žurnál UP

Související příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page