top of page

Svobodné děti – benefiční promítání a beseda

Aktualizováno: 23. 9. 2022

Srdečně zveme všechny, kteří se nebojí klást si otázky, jsou otevření i méně obvyklým tématům a přemýšlí nad vzděláváním, jaké je a jaké by mohlo být, na promítání dokumentárního filmu „Svobodné děti“. Projekce s následnou diskuzí se zajímavými hosty proběhne 5. října 2022 ve 14:00–18:00 hodin ve velké aule PdF UP.Účast na diskusi přislíbili Jana Nováčková, psycholožka a spoluautorka známé knihy „Respektovat a být respektován“, Lucie Dobešová, školní psycholožka a expertka na vzdělávání, Gabriela Boček Ježková, ředitelka Základní školy a gymnázia Ježek bez klece, Vladimír Dobeš, zakladatel Základní a Střední školy Donum Felix, Valerie Dobešová, studentka Donum Felix, a Šárka, Luboš a Julie Hosnedlovi – rodina, jejíž děti se vydaly cestou sebeřízeného vzdělávání.


Dokumentární film „Svobodné děti“

Jak vypadá realita dětí, které dostanou svobodu ve svém životě a vzdělávání? Co se děje ve školách, kde hodiny nejsou povinné? A co když děti nechodí do školy a rodiče je doma do učení nenutí? Může vůbec vzdělávání založené na dobrovolnosti fungovat? A jaké jsou s ním u nás zkušenosti?


Dokument „Svobodné děti“ (2022, 119 min.) vypráví příběh rodin a škol, které se rozhodly vydat se touto cestou. Představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání v České republice a ukazuje, jak může vypadat sebeřízené vzdělávání dětí a mladých lidí v praxi.


Dokument je určen pro studenty pedagogických oborů, učitele i žáky, které zajímá téma sebeřízeného a svobodného vzdělávání a kteří možná netuší, že s tímto přístupem založeným na dobrovolnosti a respektu jsou zkušenosti i u nás. Může oslovit rodiče, kteří potřebují informace a podporu na cestě za svobodou ve vzdělávání jejich dětí. Film otevírá prostor pro dialog a společné hledání odpovědi na otázku, jak vzdělávat a vychovávat s respektem.


Film vznikl z popudu Jana Minaříka z FULLART studia ve spolupráci se Zdeňkou Šíp Staňkovou z DĚTI JSOU TAKY LIDI a byl financován ze soukromých darů téměř 400 podporovatelů a partnerů.


Více informací naleznete zde, případně zde.


Vzhledem k omezené kapacitě auly upozorňujeme, že je nutné se registrovat přes tento formulář.


Text: Ústav pedagogiky a sociálních studií PdF UP

Foto: Svobodné děti

222 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page