top of page

Udržitelné léto s UP: Praktický průvodce pro domov i cesty, díl 3

Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku víc? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.


Díl 3.: Chodíme do práce na univerzitu, jsme v kancelářích, učebnách, laboratořích. Jak tady můžeme být udržitelní? Na co nemáme zapomínat?

Do práce jezděte a choďte aktivně. Není nic příjemnějšího než ranní procházka. Srovnáte si myšlenky a připravíte se na pracovní den. Odpoledne po cestě z práce zase můžete zrelaxovat. Můžete využít také sdílených kol, se kterými UP spolupracuje a máte tak výhodnější jízdné, nebo MHD, která je po Olomouci poměrně dobrá. Pokud dojíždět autem musíte, zkuste se domluvit s kolegy nebo sousedy, kteří také používají auto, a dojíždějte společně. Je to nejen šetrnější, ale nebudete muset pořád hledat parkovací místo a ušetříte.


Na pracovišti třiďte odpad. Nepoužívejte smíšený koš v kanceláři nebo v učebně, ale využívejte ty na tříděný odpad na chodbách a veďte k tomu také kolegy a studenty. Používejte co nejméně klimatizaci a topení. Nikdo neříká, že se musíte potit nebo mrznout, ale nastavte si příjemnou teplotu, která se radikálně neliší od té venkovní. Je to zdravější pro vás i planetu. V létě se doporučuje 24 stupňů, v zimě 20. Snažte se omezovat jídlo a pití v jednorázových obalech. Jezte na místě (i z psychického hlediska se nedoporučuje jíst před počítačem) a při obědové pauze relaxujte, nebo si noste vlastní krabičky/hrníčky tam, kde je to možné.

Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page