top of page

UPdatované desatero vysokoškoláka pro důstojné přežití zkouškového aneb UPsatero

Aktualizováno: 9. 9. 2021

Naše bloggerka Nikola Havránková nabízí k využití své desatero pro přežití zkouškového období. Možná už máte vše úspěšně za sebou, pokud se ale ještě učíte a nebo se připravujete na státnice, její rady psané s příjemnou nadsázkou jistě využijete. Jen na okraj připomínáme, že mezní splnění studijních povinností se všem studentům Univerzity Palackého nezadržitelně blíží!
V poslední době se kvůli stávající situaci zvedl neuvěřitelný zájem o téma psychohygieny, terapie a duševního zdraví. Je proto snad nemožné, abyste za uplynulý rok neviděli ani jedno desatero nebo rady slibující podporu a udržení vašeho duševního zdraví. Tyto rady se hodí i k využití při probíhajícím zkouškovém období. Buďme k sobě ale upřímní, baví nás číst ještě ty samá desatera a rady, které se objevují všude, ale stále vycházejí ze stejného základu? Mají pro nás ještě nějaký přesah?


Pojďme se podívat na mnou myšlené rady konkrétněji. Mezi základní rady patří pravidelný spánek, zařazení pravidelného odpočinku mezi naše povinnosti, chození do přírody, cvičení nebo procházení se, aby naše tělo mělo dostatek pohybu, zdravé a vyvážené stravování a nesmíme zapomenout na svůj seberozvoj zahrnující čtení motivačních knih, poslouchání podcastů a webinářů, které nám jsou poskytovány zdarma. Po aplikaci všech těchto nebo podobných aktivit budeme mít vyvážený a spokojený život. I mě samotnou tyto aktivity neminuly a mnoho z nich provozuji doteď. Tak co je na nich špatně? A proč jim věnuji celý jeden příspěvek, když jsem před chvílí řekla, že jich je všude plno?


Nacházím se ve fázi, kdy mě další článek slibující podporu duševního zdraví hodně otráví.

K tomu mám jeden jediný důvod: už na mě mají opačný účinek. Už mě neuklidňují. Už mně nepřináší pozitivní energii do života. Nacházím se ve fázi, kdy mě další podobný článek či příspěvek hodně otráví. Protože se jejich rady neustále opakují dokola a vlastně mi jsou už k ničemu, protože je znám. Ale hlavně, protože po tak dlouhé době, kdy jsem byla sama se sebou nejčastěji zavřená doma s učením, seminárkami a deadliny, mi prostě tyhle rady nestačí. A právě proto vám přináším „UPdatované desatero vysokoškoláka pro důstojné přežití zkouškového aneb UPsatero“.


1. Libovolný maratón


Pokud chceš ponocovat spolu se svým oblíbeným seriálem, dát si čtecí maratón nebo propařit celou noc na počítači či konzoli, udělej to. Nic tě nevytrhne ze stresu jako ponoření se do cizích životů v knize, filmu nebo hře. (P.S. Já si takhle dala čtecí maratón trilogie od Kateřiny Petrusové před státnicemi a zvládla jsem oboje úspěšně.)


2. Čtení knih pro zábavu


K tomu přichází druhý bod. Nemusíš neustále prokládat odbornou literaturu knížkami s tématem seberozvoje. Miluji populárně-naučnou literaturu (teda když ji dočtu), ale není nic lepšího než pocit ze čtení sci-fi/fantasy/romantiky/young adult knihy, která není ve tvém rozvrhu.


3. Stravovací prasečinky


Zdravý jídlo je fajn. Ale abych byla psychicky připravená na učení, ráda si dám to jídlo, po kterým prahnu. Ať je to sushi, pizza, knedlo zelo vepřo, špagety anebo ten salát. Hlavně, aby chutnalo tobě. Pro jednou se ti kalorické tabulky nezblázněj.


4. Zmrzlina!


Večer se za svou práci odměň zmrzlinou! A kup si tu nejdražší, protože si to zasloužíš.


5. Pohodlí na první místě


Po roce už nemusíme předstírat, že se každé ráno chystáš do školy, maluješ se a vybíráš si outfit. Obleč si legíny, tepláky, pohodlný huňatý svetr, teplý ponožky nebo si oblékni pohodlné šaty, kraťasy a tílko. Hlavně se nemačkej v riflích nebo košili úplně zbytečně. Stejně nikoho neoblafneš, že seš skutečně ve škole. (P.S. Pyžamo nedoporučuju záměrně ze svých osobních zkušeností. Svádí to k lenošivému dni, i když mně se spí dobře po obědě i v těch šatech.)


6. Sezení na zadku


Pokud nechceš, nemusíš jít ven. Není tvou morální či občanskou povinností každej den udělat deset tisíc kroků. Prostě klidně zůstaň doma!


7. Vytanči se!


Nemusíš cvičit, ani běhat. Ve svém UPsateru ti raději doporučuju spontánní tanec. Zapni si svou oblíbenou písničku a představ si, že jsi superstar. Vytancuj svou energii i lenost a hned se ti zlepší nálada.


8. Mrzutost


Je v pořádku nemít chuť mluvit a nemít vždy dobrou náladu. Každý máme právo na to být uzavřený, bejt naštvanej a odsekávat. Jen v tomhle rozpoložení raději nevylézej ze svého pokoje. (P.S. Taky osobní zkušenost.)


9. Fňukací okénko


Zároveň ti ale pokec s kamarády může pomoct nastolit estetickou distanc od tvých úkolů a povinností. Neboj se jim tedy svěřit a udělejte si společně fňukací okénko, kde si postěžujete a budete se poplácávat po zádech, jak to máte těžký.


10. Nákupy


Neboj se koupit si, co ti udělá radost. Např. za odměnu po úspěšné zkoušce. Nikdo ti nemá co vyčítat.


V případě ztloustnutí, zadlužení nebo nesplnění zkoušky kvůli prokrastinaci na sebe autorka nebere zodpovědnost.

Doufám, že vám Upsatero přinese alespoň malou inspiraci do vašich životů. Pokud sami máte svůj osvědčený tip nebo rituál, jak zkouškové zvládáte, nebojte se o něj podělit. Ráda si ho přečtu zachumlaná v dece, zatímco si budu číst knížku, která mi u státnic rozhodně nepomůže, a ujídat k tomu zmrzlinu k snídani.


Upozornění: Uvedené tipy nelze aplikovat po celý svůj život jako pravá desatera psychohygieny. V případě ztloustnutí, zadlužení nebo nesplnění zkoušky kvůli prokrastinaci na sebe autorka nebere zodpovědnost. Článek se snaží ukázat, že vše se musí brát s nadhledem.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page