top of page

Victoria & Albert Museum: Edukační potenciál muzea, část 2.

Je tu další článek ze série Od Rubense po plejtváka! Rubrika se zaměřuje na ty největší lahůdky mezi muzei a galeriemi. Doktorandky Denisa Daříčková a Kristýna Ševčíková z katedry výtvarné výchovy předestřou to nejlepší z vlastních cest – co samy vyzkoušely, co je zaujalo a co vám můžou s jistotou doporučit. Dnes ještě jednou navštívíme Victoria & Albert Museum a podíváme se na nabídku tamních aktivizačních a herních prvků!Victoria & Albert Museum se ve svých expozicích snaží aktivně využívat všechny možné aktivizační a herní prvky, kterými přiláká mladší i dospělé návštěvníky nebo návštěvníky se zrakovým omezením. Muzeum zastává princip názornosti, díky tomu můžete v jeho prostorách vidět pokoje z různých časových období, kde se v dobách své největší slávy podával čaj, které sloužily jako převlékárna nebo hudební salonek, tak jako to známe z návštěv hradů a zámků.

 

Mimo to si můžete zahrát na renesančního objevitele, sejmout reliéfy z maket různých exponátů nebo správně poskládat vzor iznické keramiky. Také v různých sálech najdete hmatové skříně se šuplíky naplněnými různými materiály, na stěnách spojovacích chodeb uvidíte mapy s přehledy časových období a uměleckých směrů. A pokud by vám to nestačilo a chtěli byste se dozvědět o některém z exponátů ještě více, v určitých úrovních naleznete studovny s počítači; tam můžete vyhledávat sbírkové předměty a vidět je v digitalizované podobě, tedy i do nejmenšího detailu.Hra do expozice

 

Pokud chcete navštívit muzeum s dětmi, pak pro vás edukátoři sami nachystali několik možností:

 

1. Digital Families trial – Digitální stezka umožňuje objevovat divy ukryté v expozicích V&A muzea. Stezka, kterou je nutno načíst na mobilu či tabletu s připojením, návštěvníky provází jednotlivými sály ke dvanácti vybraným exponátům, ke kterým jsou připraveny různé úkoly na zamyšlení.

 

Například k replice Michelangelova Davida se aplikace ptá takto: „Socha je neuvěřitelně velká. Když stojíte v tomto prostoru, můžete mít pocit, že na vás shlíží obr. Napadá vás nějaký příběh, ve kterém vystupují obři? Jaké by to bylo být tak malý a obklopený obry?“

 

 

2. V&A Secret Seekers – Hledači tajemství je mobilní hra, ve které jednotlivé osobnosti spojené s muzeem hráčům předestřou prostřednictvím jednotlivých výzev méně známá fakta. Typem se tedy jedná o honbu za pokladem, kterou vás provází královna Viktorie, princ Albert, William Morris, pes Jim a jejich přátelé. Hru vytvořilo oceněné studio BAFTA Preloaded a sama hra obsahuje bohaté ilustrace a animace.

 

Hledače tajemství spustíte na mobilu nebo tabletu a čeká vás 64 jednotlivých úkolů, které vám pokládají jednotlivé osobnosti a na něž naleznete odpovědi v prostorách muzea.

 

Hra je dostupná na stránkách muzea pro chytré telefony a tablety, takže nemusíte nic stahovat, a naleznete ji zde: https://www.vam.ac.uk/articles/secret-seekers


3. The Curious Family Trail – Stezka pro zvědavce, inspirovaná výstavou Alice: Curiouser and Curiouser, vás zavede na hodinové dobrodružství po expozicích.

 

„Bytosti z říše divů šíří po muzeu nesmysly. Dokážete sledovat stopy kolem galerií a pomoci obnovit logiku, než bude příliš pozdě?“

 

Jedná se o interaktivní prohlídku s mapou a indiciemi psanými ve stylu Lewise Carolla, v níž má návštěvník najít jednotlivé postavy a objekty z tohoto příběhu a zároveň je nalézá v expozici. Hra ho také vyzívá například k pohlédnutí do čarovného zrcadla ve zlatém rámu a podobně.

 

Interaktivní prohlídku můžete spustit zde: https://www.vam.ac.uk/articles/the-curious-family-trail

 

4. V&A family trail: Refugee stories – Příběhy uprchlíků je další z rodinných prohlídek, při které objevíte krásu šesti exponátů spojených s uprchlíky, kteří přicestovali do Velké Británie. Aktivita je tedy oslavou různorodých komunit.

 

Prohlídka nejen představuje exponáty, ale také nutí k zamyšlení nad důvody, proč lidé prchají ze své země, co si berou s sebou a nad dalšími skutečnostmi. Pomáhají návodné otázky: „Kdybyste si mohli vzít jen jednu věc, která by byla užitečná nebo by vám dělala radost a připomínala váš domov, co byste si vybrali?“ nebo „Vzpomenete si na okamžik, kdy jste potřebovali pomoc druhých, abyste dosáhli něčeho, co byste sami nedokázali? Nebo kdy jste nabídli svou pomoc někomu, kdo ji potřeboval?“

 

 

A jakou radu pro vás máme my? Snad jen, abyste si nezapomněli plně nabít svá zařízení. ;)


Umění dětem (i dospělým)

 

Až budete mít prohlídku za sebou, nezapomeňte nakouknout do muzejního obchůdku, kde na vás čeká spousta zajímavých knih, plakátů, her a dalších předmětů. My vám přinášíme výběr z toho nejlepšího:

 

Pokud máte malé děti, určitě se poohlédněte po knize typu Tato kniha si myslí, že jste umělec nebo Ahoj designe!, díky nimž čtenář objevuje umění a design a inspirují ho kreativními nápady a úkoly. Takových knih naleznete velké množství. Pokud máte děti o něco větší, a rádi byste koupili třeba nějakou beletrii pro děti, rozhodně nepřestřelíte s V&A edicí Puffin Classics, která je ilustrována motivy Williama Morrise, čelního představitele hnutí Arts and Crafts. Já jsem se zamilovala do Tajné zahrady od F. Hodgson Burnettové, mé oblíbené dětské knihy, ale najdete zde i Malé ženy, Ostrov pokladů nebo Alenčina dobrodružství v říši divů.

 

Pro dospělé zde najdete spoustu katalogů výstav a další odborné literatury, mě například zaujala kniha Příběh skotského designu, protože je to téma, o kterém mnoho nevím.

 

Takže šup šup, vypravte se na cestu!

 

Denisa Daříčková a Kristýna Ševčíková

コメント


bottom of page