top of page

Komiks citlivě zobrazuje LGBT+ problematiku

Komiksové knihy jsou mezi mládeží, ale i mezi dospělými stále oblíbenější. Ne všechny přinášejí pouze dobrodružné příběhy superhrdinů, mnohé mají také edukativní charakter nebo jsou díky svému tématu a výtvarné kvalitě velmi dobře využitelné ve vzdělávání. Do této kategorie spadá i komiksová prvotina Pecka mladého autora Lee Lai. Zdařilá kniha s černobílými ilustracemi podává příběh vztahu dvou žen a ilustruje touhu člověka po vlastní rodině bez ohledu na to, jakou má sexuální orientaci.


Mladý talentovaný autor vytvořil předobraz hlavních hrdinek již v krátkých komiksových příbězích, jež už dříve publikoval v periodiku The New Yorker (jsou k vidění zde, viz ukázka níže).


V komiksu se dotýká tématu rodiny, vztahů, rozchodu, ale i schopnosti člověka překonávat překážky, znovu vstát a postavit se na vlastní nohy, přestože jeho život dříve poznamenalo hluboké trauma.


Jak autor sám uvádí, chtěl napsat příběh o rozchodu a jeho stálým tématem je kromě genderu také rodina a touha LGBT+ lidí po rodině a akceptování jejich role rodičů většinovou společností.


Hrajeme si na maminky a tatínky, jeden z krátkých komiksových příběhů, jež Lee Lai dříve publikoval v The New YorkerHrdinkami komiksové knihy je Ray a Bron, jež tvoří pár již několik let. Když se později v jejich společném životě objeví Rayina malá neteř Nessie, vnímají obě ženy její přítomnost jako šanci vybudovat si vlastní rodinu, jež je naplňuje nesmírným štěstím a radostí.


Samy totiž nemají se svými rodinami, a především pak se svými sestrami, zrovna nejlepší vztahy. Bron se musí vypořádat se vztekem své mladší sestry Grace, která se na ni zlobí za to, že před pěti lety opustila domov i přísnou křesťanskou výchovu. Ray naopak neustále svádí bitvy se svou starší sestrou, svobodnou pracující matkou Amandou, které se nelíbí, že její dcera tráví čas ve společnosti Rayiny transgender přítelkyně Bron. Vztah, který dříve pro Ray i Bron představoval spásu a záchranu před rodinami, které je nedokážou přijmout takové, jaké jsou, se ale postupem času rozpadne. A právě v tomto okamžiku se hlavní protagonistky obrací na své sestry a pokouší se opravit zpřetrhaná pouta. Prázdnotu, kterou obě po rozchodu cítí, tak zaplňuje jiná láska, která dokáže být nesmírně hluboká i naplňující, přestože ji život dokáže velmi těžce zkoušet.


Lai Lee, ukázky z knihy Pecka, již v českém překladu vydalo nakladatelství Centrala, 2021
Text: oficiální text distributora a vyjádření autora v periodiku Hazlift

Foto autora: Leah Jing

Obrázky: Lee Lai

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page