top of page
Tichý blog

Tichý blog připravujeme ve spolupráci s organizací Tichý svět. Ta se zabývá péčí o lidi se sluchovým postižením, ať již ztratili sluch během života, nebo se již se ztrátou sluchu narodili. Tichý svět provádí osvětovou činnost, poskytuje sociální služby a snaží se o dosažení bezbariérovosti veřejných institucí. Hlavní náplní blogu je rubrika Vybíráme z Tichých zpráv, jež nabízí výběr toho nejzajímavějšího z internetového zpravodajství Tichého světa. Formou samostatné stránky na portále Učitel21 chceme ve spolupráci s Tichým světem pomáhat s osvětou a upozornit na osobnosti komunity Neslyšících a na zajímavosti ze světa lidí se sluchovým postižením a jejich přátel.

TS_logo_cerna.png
nahoru

Tichý blog startuje během kampaně Deafember. V průběhu celého měsíce budeme v Tichém světě publikovat videa, články, přednášky, které by mohly být zajímavé i pro cílovou skupinu portálu U21. Informace mohou učitelé využít např. v inkluzivním vzdělávání či jinde.

LETEM SVĚTEM TICHÝM SVĚTEM!

Organizace Tichý svět se zabývá péčí o lidi se sluchovým postižením, ať již ztratili sluch během života nebo se již se ztrátou sluchu narodili. Provádí osvětovou činnost a snaží se o dosažení bezbariérovosti veřejných institucí. Má celorepublikovou působnost a poskytuje sociální služby pro své klienty zdarma na deseti pobočkách po České republice. Na konzultanty Tichého světa se mohou obrátit lidé s poruchou sluchu, kteří potřebují pomoct například s vyřízením osobních dokumentů, dluhovou problematikou, ale také s nácvikem různých dovedností. Spektrum pomoci je široké, každému klientovi je nabízena individuální péče a podpora. V rámci sociálních služeb nabízí Tichý svět také aplikaci tlumočení a přepisu online Tichou linku, kterou je možné využít na mobilu, tabletu či počítači. Tichá linka je také zavedena na desítkách veřejných míst po celé republice, například v nemocnicích či na úřadech, aby usnadnila jednání neslyšícím klientům a nabídla jim možnost komunikace v jejich mateřském jazyce.

TICHÉ ZPRÁVY

Internetové zpravodajství, ve kterém se neslyšící dozvídají zajímavé zprávy a informace z domova i ze zahraničí. V týmu Tichých zpráv jsou neslyšící kameramani, střihači, moderátoři, editoři a supervizoři, kteří se každý den podílejí na jejich přípravě. Tým Tichých zpráv nabízí také překladatelské služby z češtiny do českého znakového jazyka a obráceně (webové stránky, odborné texty). Tyto překladatelské služby využívají především úřady nebo firmy, které chtějí mít své weby bezbariérové i pro neslyšící klienty.

zpravy.png

TICHÉ OSUDY

Tichý svět připravil cyklus zajímavých videí s příběhy lidí se sluchovým postižením. Cyklus pojmenovaný Tiché osudy nabízí třeba příběh Ondřeje, který ohluchl následkem nemoci a vypráví o všem, s čím se musel poprat, nebo nedoslýchavého Marka, šéfa kavárny, který vzkazuje: "Nelitujte nás!"

TICHÁ PRACOVIŠTĚ

Posláním společnosti Tichý svět – chráněná pracoviště, o.p.s. je podpora osob s postižením v oblasti zaměstnávání a vzdělávání a vytváření podmínek pro jejich sociální, zdravotní a pracovní začlenění do společnosti. Realizujeme programy a projekty zaměřené na oblast zaměstnávání, dalšího vzdělávání a zvyšování informovanosti, na podporu rovného přístupu k informacím a službám. Obhajujeme práva a zájmy osob se znevýhodněním, rozvíjíme a podporujeme individuální odpovědnost jednotlivců. Vytváříme a rozvíjíme vlastní hospodářskou činnost a získáváme finanční zdroje pro ekonomické zajištění našich aktivit.

 

Mezi naše dlouhodobé projekty patří:

Tichá kavárna

Tichá cukrárna

Kurzy znakového jazyka

Tiché zprávy

Tichá jehla

Tichá pošta

VÍCE O TICHÉM SVĚTĚ...

pom.png

VĚDĚLI JSTE, ŽE OSOBNOSTI TICHÉHO SVĚTA U NÁS MAJÍ SVÉ VLASTNÍ BLOGY?
NAVŠTIVTE JE A POZNEJTE RADOSTI A STRASTI LIDÍ SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM!

_MG_0665.jpg

Lucie Ulrichová

Zkuste na chvíli zavřít oči a zakrýt si uši. Na okamžik nevidět a neslyšet. Nepříjemný pocit, že? Pro Lucii Ulrichovou je to ale realita, s níž musí denně zápolit. Její život od dětství ovlivňuje Usherův syndrom, kombinované postižení zraku a sluchu. Pokud byste ji ale potkali ve dne na ulici, na první pohled na ní její postižení nepoznáte. Slyšet jí pomáhají naslouchadla, zrak ji zrazuje hlavně v šeru. Své životní zkušenosti bude sdílet na blogu, v němž se představí také jako editorka Tichých zpráv, maminka a manželka.

075A4809-2.jpg

Kristýna Mariáková

Kristýna neslyší a její sluchové postižení ji nasměrovalo ke studiu a profesnímu uplatnění. Je absolventkou oborů Sociální pedagogika a volný čas, Speciální pedagogika a Speciální andragogika a studiem si splnila svůj dětský profesní sen. Působí nejen v oblasti vzdělávání, ale také v neziskové organizaci Tichý svět. Přestože má oboustrannou praktickou hluchotu, jejím mateřským a také primárním komunikačním jazykem je český jazyk. Její příspěvky se budou týkat tématu sluchového postižení, a to z pohledu plně integrovaného neslyšícího člověka. 

ZAJÍMÁ VÁS ZNAKOVÝ JAZYK A KULTURA NESLYŠÍCÍCH?

Chcete se učit znakovat? Nebo se už učíte a hledáte možnost jak se cvičit a rozšiřovat svou slovní zásobu?
Zajímá vás kultura Neslyšících a problematika sluchového postižení? Na našem portále můžete navštívit blogy lidí se sluchovým postižením, a dokonce celou na stránku věnovanou všem článkům a videím k tomuto tématu.

6.png

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ucitel_21_srdce_mozek_svet_02-03.png
bottom of page