top of page

Ateneo, pěvecký sbor Univerzity Palackého, míří za polární kruh

Až do norského Tromsø, ležícího téměř 400 km za severním polárním kruhem, odjede na začátku května Smíšený komorní sbor Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci. Díky nově navázané spolupráci s tamním partnerským sborem během několikadenního workshopu připraví a představí veřejnosti vlastní i společný repertoár. Sbory prozatím využívají k nácviku na dálku online platformu Zoom.Do města, přezdívaného Paříž severu, se univerzitní pěvecký sbor vydá od 4. do 8. května pod vedením Pavla Režného, pedagogického a vědeckého člena kolektivu katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UP. Spolu se svými pěveckými kolegy z Norges Arktiske Studentkor nejdříve nacvičí a poté během společného koncertu širší veřejnosti představí svůj repertoár.


„Partnerský norský univerzitní sbor nám pomohl najít kolega z Norska Arne Kristian Torbegsen, se kterým jsem se seznámil v rámci jednoho z našich předchozích mezinárodních projektů (Grundtvig Be2gether). Program společného koncertu budou tvořit tři části. Svůj program nejprve předvede domácí sbor, potom vystoupí sbor hostující a na závěr oba spojené sbory předvedou společný program norských a českých autorů. K nácviku společných skladeb využíváme také online most (Zoom), který zpěvákům usnadňuje nácvik, zejména co se týká výslovnosti,“ popisuje vznik a průběh spolupráce vedoucí sboru Pavel Režný.


Realizace aktivit, které probíhají jako součást projektu Together in Chorus, by měla vést k vzájemnému aktivnímu seznámení všech účastníků s hudební kulturou obou národů, navázání dalších osobních kontaktů a praktické prezentaci českého a norského sborového umění v zahraničí.


Na tento workshop a koncert v Norsku následně na podzim 2023 naváže návštěva norského sboru v Olomouci. Spolupráce bude završena mimo jiné také nahrávkou a vydáním společného CD ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.


Společné aktivity jsou realizovány díky programu bilaterální spolupráce financovanému v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021 za účelem posílení vzájemných vztahů a výměny zkušeností mezi Českou republikou a donorskými státy (Norsko, Island, Lichtenštejnsko).


Zdroj: Tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci

Foto: Smíšený komorní sbor Ateneo

198 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page