top of page

Dny židovské kultury Olomouc nabídnou i „ukrajinské“ Trójanky

Kdy jsou pro českou společnost Židé ‚naši‘ a kdy ‚cizí‘ ? Jaký jejich obraz máme uložený v naší historické a kulturní paměti a proč? Česká společnost totiž někdy prezentuje svůj vztah vůči židovské menšině jako pevné transkulturní propojení, jindy jako přísně izolovanou paralelní existenci doprovázenou napětím a konflikty. Odpovědi na zakořeněné stereotypy budou hledat Dny židovské kultury Olomouc. Patnáctý ročník festivalu probíhá od 12. října do 7. listopadu a nabízí bohatý odborný i kulturní program.Zahájení obstaralo ve středu 12. října od 16 hodin symbolický akt položení kamenů zmizelých (Stolpersteine) se jmény rodiny Grünwaldových, v 18 hodin se v Uměleckém centru Univerzity Palackého otevře výstava s názvem Záhadné pouto. Mapuje 30 let od obnovení československo-izraelských diplomatických vztahů a vznikla s podporou Velvyslanectví Státu Izrael.


V dalších dnech pak veřejnost může navštívit přednášky a besedy odborné sekce festivalu, která se pokusí revidovat stereotypní obraz židovské menšiny v české historiografii a jeho reflexi v české historické paměti.


Filmová sekce tradičně rozvine hlavní festivalové téma a pokusí se jej sledovat v rámci současné izraelské filmové a dokumentární tvorby. Představí snímky, věnující se vztahu izraelské společnosti ke svým vlastním menšinám.


Součástí festivalu budou i divadelní představení, městská hra Olomouc židovská, kterou si lze zahrát nově za pomoci mobilní aplikace, i akce připravené v součinnosti s Židovskou obcí Olomouc.


Přehlídku zakončí v pondělí 7. listopadu ve 20 hodin v Jazz Tibet Clubu koncert kapely Noam Vazana Trio, který nabídne jedinečnou fúzi hudby středního východu a severoafrických rytmů, a znovu tak vdechuje život jazyku ladino – prastaré řeči středomořské židovské diaspory.


Programu se vymyká uvedení inscenace klasického antického dramatu Trójanky, která vznikla v koprodukci Muzea umění Olomouc, plzeňského Centra pro kulturní a sociální projekty Johan a pražského divadla Venuše ve Švehlovce. Hrdinky trojské války ztvární ukrajinské herečky, které nabízejí jednoznačnou paralelu s nynějším děním v jejich vlasti. Přestože se divadelní hra netýká explicitně židovského tématu, nadčasově rozvíjí motto festivalu, které v sobě skrývá vnitřní paradox – vzdálený blízký je cízí a náš. Představení se uskuteční ve čtvrtek 20. října od 19 hodin, v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

Festival Dny židovské kultury Olomouc pořádá Muzeum umění Olomouc, Centrum judaistických studií Filozofické fakulty UP a Židovská obec Olomouc. Více zde.


Text: Žurnál UP

Grafika: Žurnál UP

15 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page