top of page

K psaní mě vrátila pandemie, říká student UP Filip Kurečka

Aktualizováno: 25. 5. 2021


Stát se spisovatelem byl jeden z jeho snů. Teď si ho splnil, když napsal a vydal knihu V prázdnotě. Filip Kurečka, student Pedagogické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a zároveň autor vesmírného sci-fi románu strávil při tvorbě prvotiny stovky hodin – i díky epidemické situaci, která ho stejně jako řadu jiných uzavřela do domácích prostor.


Nový titul s názvem V prázdnotě je vhodný především pro milovníky sci-fi a vesmíru. Podle Filipa Kurečky je to temná kniha plná nástrah a chladu. „Nikdo by od ní neměl očekávat bezstarostnou pouť vesmírnou lodí. Jsou v ní ale i světlé chvíle, například když se děj odehrává na Zemi. Uzdu své fantazie jsem pak hodně upustil v části, která se odehrává na Měsíci. Představoval jsem si budoucí měsíční město,“ říká student oboru Přírodopis a environmentální výchova se zaměřením na vzdělávání na PdF a oboru Geografie pro vzdělávání na PřF UP.


Vzpomíná, že spisovatelem se chtěl stát už od doby, kdy se naučil číst. První řádky napsal ve dvanácti, fantasy dílo s prvky středověku však tehdy nedokončil. K psaní ho vrátila před rokem pandemie koronaviru.


„Zůstal jsem zavřený doma a najednou jsem měl více času i pro sebe. Tak jsem začal psát nový příběh. O čem budu psát, jsem věděl velmi rychle. Mým dalším dětským snem bylo totiž povolání astronauta. Miluji sci-fi, technologie, vesmír, a tak jsem se do něj ubral alespoň ve svých představách. A zůstal jsem v nich několik měsíců,“ dodává Filip Kurečka.


Při práci na prvotině strávil stovky hodin. „Nejnáročnější byl předprodej, který jsem spustil u nakladatelství Pointa. Předprodejem knih a dobrovolnými příspěvky jsem se snažil vybrat určitou částku na zaplacení výroby a veškeré budoucí práce na knize. Náročné pak byly i finální úpravy, na kterých jsme pracovali společně s redaktorem. A patří mu mé velké díky, bez něj by totiž kniha V prázdnotě nebyla taková, jaká dnes je. Bez lidí, kteří mě v předprodeji podpořili, bych to nezvládl. Děkuji velmi, že mi věřili a knížku si koupili, i když vůbec nebylo jisté, že vyjde,“ dodává student, jehož dalším ze snů je povolání učitele.


A tento sen se mu možná splní také. Jestli bude Filip Kurečka však jednou učit, ještě neví. „Nevím, jestli jsem vhodný pro učitelskou profesi. To zjistím již brzy na praxích. Když mi to půjde, učitelství se věnovat budu. Ale i tak budu pracovat na dalších knihách. Psát mě baví a v hlavě mám spoustu nápadů.“


Filip Kurečka: „Nakladatelství Pointa. Ano, vybral jsem si ho cíleně. Na jejich portálu si autor zvolí náklad, který by si přál vytisknout, také kolegy, s nimiž pak uzavře smlouvu. Na to, abych měl na vydání knihy peníze, jsem si pomohl předprodejem, které toto nakladatelství umožňuje. Podařilo se mi tak prodat 150 kusů mé prvotiny už v době, než vyšla, a dohodl jsem se se dvěma sponzory. Je to sice náročná cesta, ale mně se tento koncept líbí. Spojuje autora, knižní kolegy, nakladatelství i čtenáře.“


Autorka: Milada Křížková Hronová

Foto: M. Šedová, nakladatelství Pointa

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page