top of page

Jak mluvit s dětmi o válce na Ukrajině?

Aktualizováno: 1. 4. 2022

Události posledních dní spojené s ruskou agresí vůči Ukrajině intenzivně prožívají nejen dospělí, ale také děti. Učitelé a učitelky stojí před otázkou, jak s žáky hovořit o válce a jak s tématem citlivě pracovat v třídních kolektivech, jejichž součástí mohou být děti z Ukrajiny nebo Ruska. Je potěšující, že prakticky ihned po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se objevily metodické materiály, jež mohou učitelům a učitelkám pomoci.Jedním z nich je materiál připravený Centrem LOCIKA, jež dlouhodobě pomáhá dětem, které zažívají násilí v rodině, a které připravuje velmi užitečné infografiky shrnující zásady optimální komunikace s dětmi a mládeží ohrožených různými hrozbami.Aktuální poster zaměřený na téma války na Ukrajině připomíná, že je velmi těžké mluvit s dětmi o válce, ale zároveň že je téměř nemožné ochránit je před sledováním a bolestným prožíváním těchto událostí. Locika zdůrazňuje, že je třeba děti povzbudit, aby se i nadále zajímaly o svět, aby si vážily mírových řešení problémů a aby za dospělými bez obav chodily s dotazy a obavami. Je důležité s dětmi komunikovat citlivě a vést je k tomu, aby důvěřovaly v to, že svět může být bezpečné místo.


Infografika centra Locika je v plném rozlišení ke stažení a tisku ZDE.Svůj materiál připravilo rovněž Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které mimo jiné doporučuje otevřeně hovořit o postojích České republiky vůči ruské agresi na Ukrajině.

MŠMT zároveň připomíná, že pro metodickou podporu pro práci s kolektivy je možné kontaktovat – mimo již jmenovanou LOCIKU – následující odborníky a odborné společnosti:


NPI Národní pedagogický institut ČR

Pro školy vzdělávající ukrajinské, ruské a běloruské žáky nabízí NPI kromě jiného i překlady a tlumočnické služby zdarma.


Více na Portále podpory pedagogických pracovníků vzdělávajících děti/žáky cizince

💻 https://cizinci.npi.cz/kontakty/

📧 halka.smolova@npi.cz


META o.p.s. – poradenství pro školy META

💻 https://meta-ops.eu/

📧 proskoly@meta-ops.cz


Kontakty na regionální pracoviště a pro jednotlivé vzdělávací stupně

💻 https://www.inkluzivniskola.cz/metodicka-podpora-kontakty


LOCIKA – centrum pro děti ohrožené domácím násilím

💻 https://www.centrumlocika.cz/Text: redakce U21 s využitím citovaných zdrojů

Obrázky: LOCIKA a MŠMT

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page