Kdo byl doktor Li Wen-liang?

Náš student a blogger Han Snow ve svém blogu rozjímá o vzniku pandemie a připomíná příběh lékaře, který před virem varoval a později na nákazu zemřel. Tématem příspěvku, který autor opět doprovodil autorskými kresbami, je nejen hrdinství lidí v první linii, ale také problém svobodného a pravdivého zveřejňování informací v totalitních režimech.


Li Wen-liang byl očním lékařem v Centrální nemocnici ve Wu-chanu, který 30. prosince 2019 přes svůj účet na sociální síti WeChat se svými kolegy sdílel informace o nové hygienické situaci. Rozpoznal, že jde o virus SARS, a prosil kolegy o zvýšenou pozornost, čímž se stal jedním z prvních zdravotníků, kteří o výskytu koronavirové epidemie informovali veřejnost. Číňané mu tak začali říkat whistleblower (tj. ten, kdo zapískal na píšťalku, aby upozornil na nebezpečí).
Han Snow, tužka 60 × 40 cmHlas píšťalky ale zřejmě nebyl tím, co tehdy chtěly státní úřady slyšet. Policie doktora obvinila ze „šíření lživých informací na síti“.


Po tomto obvinění z 3. ledna se vrátil do nemocnice k práci v první linii. Po několika dnech u něj byla prokázána nákaza virem a 7. února doktor Li v brzkých ranních hodinách na virus zemřel. Bylo mu 34 let a teprve posmrtně byl svou zemí oceněn nazváním „mučedník“ a „hrdina“.