Nová učební pomůcka pro výuku dějepisu a společenských věd ke stažení

Projekty řešené na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v rámci grantové soutěže IGA mají mnohdy i přesah do učitelské praxe. Jedním z takových příkladů může být Nápadník výukových metod pro výuku dějepisu a základů společenských věd, na kterém pracovalo trio autorů z Katedry společenských věd pod vedením Pavla Kopečka. Učitelé mohou pomocí této pomůcky představit žákům hravou formou obsáhlé téma ideologie, propagandy a totalitních režimů ve 20. století.


Nápadník sice míří hlavně na závěrečné ročníky středních škol, po vhodných úpravách ale mohou učitelé využít představované hry i pro výuku na základních školách. Autoři také vyzývají učitele, aby se nenechali svázat představenou podobou jednotlivých nápadů a nebáli se je přizpůsobit vlastním potřebám. Učitelé se také mohou naopak ozvat autorům, pokud mají pro obohacení výuky dějepisu vlastní tipy a nápady.


Nyní ale již k samotnému obsahu. Čtenáři v nápadníku naleznou dohromady 12 nápadů na aktivity, díky kterým mohou učitelé lépe vysvětlit pro žáky mnohdy složité pojmy spojené s otázkou propagandy a ideologií. Některé aktivity se inspirují napříkla