top of page

Platforma Watch and Know nabízí filmy z AFO o vědě online a zdarma

Divácky nejúspěšnější tituly z festivalu vědecko-populárních filmů Academia Film Olomouc (AFO) přinese streamovací platforma Watch and Know. Nabízí obsah zdarma, stačí se pouze zaregistrovat.Watch and Know je platforma vhodná pro fanoušky kvalitních dokumentů, ale i rodiny s dětmi nebo učitele a učitelky, kteří by rádi doplnili výuku o poutavé snímky na probírané téma. Snímky lze zhlédnout hned po registraci na webu videtavedet.cz nebo watchandknow.cz.


Diváci a divačky mohou vidět třeba strhující příběh Praotec kyborg neurologa a radikálního průkopníka v oblasti neurověd Phila Kennedyho, který posunul vlastní vědecký přístup zavedením implantátů do svého mozku. V nabídce je také film Sedavci mladé režisérky E. J. Rosen, který měl na AFO světovou premiéru a stal se diváckým hitem. Hravý dokument se zabývá otázkami jako „proč sedíme špatně?“ nebo „jak můžeme sedět jinak?“ a přináší překvapivá zjištění současné vědy. Opiátová krize v USA je zase výchozím inspiračním bodem pro dokument Národ CBD, jehož tvůrci se ptají, jaké jsou vědecké poznatky o přínosech konopí.


Video platforma Watch and Know vznikla v době covidových opatření, kdy se filmový festival popularizující vědu nemohl uskutečnit naživo. Tým AFO nyní stránky aktualizoval a přinesl novou, vylepšenou verzi.

„Doporučil bych snímek Pravidla Serengeti. Jedná se o fascinující příběh vědkyň a vědců, kteří svými objevy zásadně proměnili přístupy k ekologii a evoluční biologii. Dokument nás dostává na odlehlá a méně poznaná místa planety. V nabídce je také Zahrada tisíce včel. Film je vítězem ceny diváků AFO57 a jedná se o snímek, který by nevznikl bez pandemie covidu-19. Světově respektovaný kameraman a režisér Martin Dohrn totiž během britského lockdownu obrátil kamery na vlastní zahradu, aby zachytil fascinující svět včel a hmyzu,“ řekl Ondřej Kazík, hlavní dramaturg festivalu AFO.


„Právě během online ročníků vznikla spousta obsahů, které jsme chtěli divákům předat přehledně a na jednom místě během celého roku. Kromě filmů tam najdou rozhovory s festivalovými hosty a hostkami, ale třeba i naprosto unikátní záznamy koncertů, které byly natáčeny na střeše, v tropickém pavilonu nebo v kapli,“ pozvala na webový portál Eva Navrátilová, ředitelka festivalu AFO.


Do budoucna chtějí autoři službu rozvíjet a doplnit filmy o výukové materiály, jako například pracovní listy. Od ledna 2023 se na webu objeví rozhovory AFOtalks se světovými i domácími osobnostmi, které festival navštívily během posledního ročníku AFO57.

K dispozici bude například povídání s historikem a filozofem vědy Peterem Galisonem (Universitas s ním přinesl rozhovor zde), producentem Gregem Boustedem, neurovědcem Walterem Greenleafem (rozhovor Universitas čtěte zde), režisérkou a novinářkou Sheilou Hayman nebo špičkovým moderátorem České televize Danielem Stachem (rozhovor čtěte zde).


AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. V roce 2023 se tento svátek vědy a filmu uskuteční od 25. do 30. dubna. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Cílem AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.


Text: universitas.cz

Foto: watchandknow.cz

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page