Náš blogger Alois Lexa v dnešním příspěvku tematicky zůstává u svého studijního pobytu v německé Postupimi. Toto studentské město v blízkosti Berlína nabízí velké množství památek i jiných zajímavých míst k návštěvě. S těmi nás Alois seznámí a také nám více představí i každodennost studia na postupimské univerzitě.
V rámci porovnání univerzit lze najít určité paralely mezi postupimskou a olomouckou univerzitou. Samotná zkratka zdejší univerzity je stejná jako té olomoucké, a to konkrétně UP. Postupimská Univerzita má celkově tři kampusy: 1) Am Neues Palais – historické budovy nedaleko parku Sansoucci, kde jsou humanitní vědy, 2) Golm – na západě města nacházející se moderní kampusy v oblasti bývalých kasáren, zde se vyučují přírodní i humanitní vědy včetně pedagogiky a 3) Am Griebnitzsee – moderní kampus ležící na východ směr Berlín, kde jsou jak humanitní vědy (právnická fakulta), tak i přírodní vědy (matematika, informatika). Já měl štěstí, jelikož bydlím a studuji v kampusu Am Neues Palais, který se nachází v blízkosti parku Sanssouci. Zde je všechno poměrně blízko včetně tří knihoven, menzy, International Office a autobusových zastávek s dobrým spojením do centra.
V oblasti stravování menza nabízí obvykle 3–4 jídla, vždy se najde jídlo i pro vegetariány. Často se stává, že vegetariánská jídla mají dokonce převahu. Například každá středa v menze je vždy zelená a v tento den zde nenalezneme žádné masité jídlo. Co se týče pestrosti jídel, rozhodně má olomoucká menza značně navrch. Osobně mě překvapila možnost vyzkoušet pravé německé kynuté knedlíky plněné švestkovými povidly s vanilkovým pudinkem, hned se mi vybavila Olomouc a má domovina Česko. Je velkým paradoxem, že doposud jsem tu nepotkal žádného českého studenta, nýbrž jen skupinu českých turistů při projížďce na kole v parku Sanssouci.
Hlavní spolkové město Braniborska Postupim má velkou výhodu oproti ostatním městům v bývalé NDR, že tu není příliš mnoho staveb z éry socialismu. Udivilo mě, že se v holandské čtvrti nachází bronzový pomník českého reformního pedagoga světového rozměru Jana Amose Komenského. V roce 1995 ji vytvořil moravský sochař Igor Kitzberger a nachází se před kostelem Friedrichskirche na náměstí Weberplatz. Jméno Komenského nese jedna tamější škola.
Historické město Postupim nabízí celou škálu památek. Nejznámější je pochopitelně zámek Sanssouci (pokládaný za konkurenta francouzského Versailles) s obrovským parkem, jedná se o letní zámecké sídlo rodu Hohenzollernů postavené za vlády Fridricha (Bedřicha) II. Velikého v letech 1745–1747. Již několikrát jsem si ho prošel či projel, ale stále jsem ho neprobádal zcela kompletně. Velkou zajímavostí města je ruská kolonie Alexandrowka, která vznikla v době vlády Fridricha Viléma III. po napoleonských válkách v letech 1826–1827 jako památka na zemřelého přítele ruského cara Alexandra. Zde se nachází plno typických ruských vesnických domů včetně pravoslavného kostela, tyto domy nyní leží v soukromých rukou.
Za zhlédnutí stojí i most Glienicker Brücke, který je znám po celém světě, jelikož si zahrál ve filmu Most špionů s Tomem Hanksem. Představuje nejen hranici mezi Berlínem a Postupimí, ale také mezi tehdejším východním a západním Německem. Byl také legendárním dějištěm studené války, kdy si na tomto ocelovém mostě vyměňovaly své špiony USA a Sovětský svaz. Z tohoto místa si lze vychutnat nádherný výhled na okolní krajinu kolem řeky Havoly. Město Postupim není známé jen jako historické město, nýbrž i jako město filmů. V městské čtvrti Babelsberg se nachází filmové studio, ale i filmová univerzita a v centru města se navíc nachází i filmové muzeum. Osobně jsem již filmové muzeum navštívil a vřele ho doporučuji, zrovna tu probíhala expozice o slavné německé večerníčkové postavě Sandmann (písečný člověk – figurka s bradkou a červenou čepičku nazývána zdrobněle Unser Sandmännchen), kterou vytvořil již v roce 1959 východoněmecký loutkař a animátor Gerhard Behrendt a pro velký úspěch převzala postavičku Sandmanna i západoněmecká televizní stanice ARD.
V dalším příspěvku bych rád představil další pamětihodnosti a zajímavosti o Postupimi včetně mých výletů po spolkové zemi Braniborsko a Berlín.
Alois Lexa
Comments