top of page

Za moderním uměním do Tate Modern

Další zastávkou doktorandek Kristýny a Denisy z katedry výtvarné výchovy na jejich pouti muzei a galeriemi je Tate Modern. Na co se v této galerii moderního umění těšit a jaké aktivity tato instituce nabízí on-line? To se dočtete v dalším díle z cyklu Od Rubense po plejtváka!Možná se připravujete na cestu do Londýna a zjišťujete, co nesmíte minout. V mnoha průvodcích narážíte na instituce Tate Gallery, Tate Britain, Tate Modern a vlastně máte pocit, že je to jedna a ta samá budova. Není. Tate Gallery je síť galerií. Já vám zde předám krátké informace konkrétně o Tate Modern.

 

Tate Modern je rozsáhlá galerie moderního a současného umění v bývalé elektrárně Bankside na břehu Temže, jejíž exteriér byl rekonstruován do původní podoby. Od svého založení v 19. století se Tate Gallery zaměřovala na rozvoj britského uměleckého dědictví a též světového současného umění. S narůstajícím objemem exponátů došlo k diferenciaci mezi Tate Gallery a Tate Modern, posléze proměněné v jednu z předních institucí pro moderní umění na mezinárodní scéně. Dnes v galerii najdeme rozsáhlý repertoár více než 60 000 artefaktů zahrnující díla na plátně, akvarely, kresby, plastiky a abstraktní umělecké tvary.

 

Po vstupu se před vámi otevírá obří turbínová hala, kde byl původně umístěn generátor elektrárny. Dnes je tato část místem, kde se vystavují rozměrné objekty a jiná umělecká díla. Zaplnit tento prostor je však pro umělce někdy náročné. My jsme navštívily pouze 3. a 5. patro, jelikož je zde umístěna stálá expozice. Ve 4. patře se odehrávají speciální akce a krátkodobé výstavy.  U kavárny ve 4. patře je i balkon, rozhodně na něj nezapomeňte a zajděte se podívat na panorama Londýna, které je úchvatné.

 

Také Tate Modern má svou pyramidu. V roce 2016 byla přistavěna další část. Přestože je galerie prostorná, bohužel už nestačila tak velkému návalu lidí a v roce 2016 se rozšířila o přístavbu ve tvaru pyramidy. Samotní autoři zvolili podobný materiál, který je použitý i na celé budově, aby vše působilo celistvě a nebilo do očí.

 

Vstupné na stálé výstavy je zdarma. Může se stát, že narazíte na frontu před vstupem, nám se to ale nestalo. Navštívíte-li galerie a muzea až v odpoledních hodinách, nebudete stát dlouhé fronty, nebo se s frontou nesetkáte vůbec; takovou jsme měly zkušenost. Zhruba od 15. hodiny jsme jen málokde natrefily na frontu, vždy jsme šly rovnou dovnitř. Zajímavé je i to, že si nekupujete ani neberete u pokladny žádný lístek, pouze se může stát, že vám například v Britském muzeu prohledají tašku. Jinak není nikde žádná kontrola ani žádné kupování lístků. Pouze na krátkodobé výstavy.

 

Jestliže nejste příznivci moderního umění, či umění obecně, ani tak si nenechte galerii ujít. Navštívit zde můžete výbornou kavárnu, projít si galerijní obchod s knihami a uměleckými potřebami nebo si jen tak sednout do křesla a dívat se okolo sebe. Prostředí je příjemné a inspirativní i bez návštěvy expozic.

 

Tate Modern můžete znát například z performance Kateřiny Šedé, která se uskutečnila v roce 2011 pod názvem Od nevidím do nevidím/From Morning till Night.

 

Široká škála aktivit

 

Tate Modern vám má z pohodlí domova asi nejvíce co nabídnout. Na jejich webu totiž najdete hromadu různých aktivit, videí, kvízů a her. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

 

Skicák Tate Draw

 

Máte sen, že jednou budete vystavovat v galerii? Ten sen nemusí být zase tak nedosažitelný. Na webu najdete tzv. digitální skicák, v němž si můžete kreslit, tvořit, ukládat vzniklé práce a následně můžete svou práci elektronicky odeslat a jít se podívat, jestli máte kresbu vystavenou na obrazovkách promítacích další práce dětí.

 

Pro děti

 

Tate Kinds je výborným inspiračním zdrojem pro paní učitelky v mateřské škole nebo v družině. Máte zde videa Vytvořte své vlastní umění čerpající z uměleckých děl vystavených v galerii. Také zde najdete sérii omalovánek, pohybové a výtvarné aktivity využívající různých materiálů. Zdroj najdete zde.

 

S menšími dětmi zřejmě nevyužijete lištu Hrajte a bavte se uměním, jelikož je vše anglicky a stejně tak i kapitola Vydejte se na umělecké dobrodružství, kde je vložena spousta videí vytvořená pro děti o různých současných a moderních umělcích a uměleckých směrech. Můžete si je alespoň projít vy. Rozhodně je na co se dívat. Odkaz zde.Rasheeda Araeena

 

V současnosti se můžete stát taky spolutvůrcem nekonečně se měnící sochy Rasheeda Araeena. V prostoru bývalé turbínové haly se nyní nachází 400 barevných kostek, které umělec rozmístil po prostoru. Úkolem diváka není jen kostky sledovat, ale stát se spolutvůrcem a kostky různě přemisťovat a skládat. Galerie zároveň nabízí pro všechny i kreativní dílnu umístěnou na mostě nad uměleckým dílem, kde má každý možnost se dozvědět zajímavé informace o umělci, jeho myšlenkách a zároveň u toho tvořit.

 

Pro dospělé

 

Na webu najdete samozřejmě i materiály pro dospělé. Zaposlouchat se můžete do podcastu, zhlédnout zajímavá videa s umělci, přečíst si krátké postřehy ze zákulisí muzea. Máte-li v plánu se zdokonalit ve své tvorbě, můžete se inspirovat videi, která ukazují, jak malovat a kreslit jako někteří z umělců. Jestliže teď nemáte cestu do Londýna, můžete brouzdat na webu galerie, na němž můžete strávit také skoro celý den. Všechna videa můžete také najít na kanále Tate Modern na YouTube.

 

 

V tomto krátkém článku jsem se vám snažila nabídnout pár tipů, které můžete prozkoumat a které by se vám mohli případně hodit do vaší pedagogické praxe. Tate Modern je inspirativní prostor, v němž můžete být klidně celý den a stále máte co dělat. Kdybych bydlela v Londýně, rozhodně bych tuto instituci zařadila k pravidelně navštěvovaným místům. Je úžasné si zajít posedět s kamarády na kávu, a přitom se projít po expozici a vnímat obrazy Jacksona Pollocka, Pieta Mondriana nebo třeba Marcela Duchampa.


Denisa Daříčková a Kristýna Ševčíková


Informace pro návštěvníky


Adresa: Bankside, London SE1 9TG

Otevírací doba: denně, 10:00–17:00, pátek: 20:30

Vstup zdarma

Nejbližší zastávky BUS: Blackfriars Bridge Road, Southwark Street, Southwark Bridge Road

Nejbližší stanice metra: Southwark, Blackfriars, St Paul‘s

Comentarios


bottom of page