top of page

Jaké je to vlastně nevidět? | Cestování 2
Karel Giebisch je IT specialista, redaktor, masér, bojovník za inovace. Zrak v jeho životě nehraje žádnou roli, od narození je totiž nevidomý. Jak sám říká, vše kolem sebe vnímá prostřednictvím ostatních smyslů a zrakové postižení nijak zásadně neřeší. Nepotřebuje vidět, aby mohl žít plnohodnotný život. A čím je naplněn jeho profesní život? Snaží se přispívat k odstranění bariér, které brání lidem se zrakovým postižením začlenit se do standardní společnosti, zajímá se o přínos a využití digitálních technologií, je aktivní na sítích. Má rád výzvy a je otevřen novým příležitostem. Proto také kývl na nabídku zprostředkovat učitelské komunitě a studentům pohled člověka, který nevidí a který zná řadu „fíglů“, jež mohou život bez zraku usnadnit.


Díl s podtitulem Samostatné cestování se věnuje zejména tématu orientace při samostatném cestování s bílou holí. Podcast navazuje na předešlý díl, v němž Karel rámcově představil možnosti cestování a posluchačům přiblížil, jak se nevidící člověk pohybuje a orientuje v neznámém exteriéru. Tento díl přibližuje hlavní zásady pohybu nevidomého člověka v exteriéru a „vychytávky“, které lidem s bílou holí pomáhají při cestách. Vysvětluje důležitost různých „pomůcek“ napomáhajících orientaci, ať již jde o různé vodicí linie a reliéfní dlažbu na chodníku, zvukovou signalizaci na přechodech, nebo o pokročilejší pomocníky v podobě vysílačů VPN, jež nevidomému sdělují konkrétní informace např. o místě, kde se člověk nachází, o přijíždějící tramvaji apod.


Připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Učitel21, kde také v sekci blogů najdete všechny díly pořadu Jaké je to vlastně nevidět – a více detailů k problematice života a potřeb lidí se speciálními vzdělávacími potřebami.


Autor: Karel Giebisch

Námět a spolupráce: Petra Šobáňová

Animace a znělka: Pavla Baštanová


2021


Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page