top of page

Fakulta nabízí svým pedagogům výcvik pedagogických dovedností

Aktualizováno: 7. 3. 2023

Pedagogická fakulta připravila další zajímavou možnost vzdělávání a rozvoje pro své vyučující. Během letního semestru se uskuteční výcvikový program zaměřený na rozvoj konkrétních pedagogických dovedností. Výcvik vedený zkušeným lektorem Michalem Dubcem se dotkne témat, jako je vedení studentů k odpovědnosti a samostatnosti, vědomá práce s vlastními emocemi v konkrétních situacích nebo zvládání kritik, konfliktů a výmluv. Stranou nezůstane ani problematika komunikace a práce se skupinovou dynamikou studijních skupin nebo principy fungování paměti.Vážené kolegyně a vážení kolegové, dovolujeme si Vás oslovit s nabídkou školení pro akademické pracovníky a doktorandy s názvem Cestou vlastního rozvoje 1 a 2 (vzdělávací výcvik pro vysokoškolské pedagogy). Školení je pro akademiky a doktorandy zdarma.


Školení bude probíhat v několika navazujících termínech v průběhu letního semestru a pro zájemce bude připraveno i pokračování v dalším akademickém roce. Výcvik je připraven pro dvě samostatné skupiny – pro začátečníky a navazující účastníky. Výuka pro navazující účastníky bude vždy dopoledne v době 9:15 – 12:15 hod., pro nové účastníky pak odpoledne od 13:00 – 16:00 hod.


Termíny výuky v LS 2023: 3. 4. 2023; 15. 5. 2023; 13. 6. 2023. Místnost bude upřesněna přihlášeným účastníkům.


Školení vede Mgr. Michal Dubec, Ph.D.


Přihlášky najdete zde:


Přihláška na kurz Cestou vlastního rozvoje 1 (pro nové účastníky): https://forms.gle/rUxUru7yeJTyyrTMA


Přihláška na kurz Cestou vlastního rozvoje 2 (pro pokračující účastníky): https://forms.gle/2GphfZWRuPF3JtK69


Obsah kurzu Cestou vlastního rozvoje 1:

Jedná se o program zaměřený na rozvoj konkrétních pedagogických dovedností a obsah výcviku je tvořen těmito moduly: Vedení studentů k odpovědnosti a samostatnosti; Vědomá práce s vlastními emocemi v konkrétních situacích; Zvládání kritik, konfliktů a výmluv; Práce se skupinovou dynamikou studijních a pracovních skupin; Práce s trvajícím porozuměním a principy fungování paměti.


Obsah kurzu Cestou vlastního rozvoje 2:

Navazující výcvik se zaměří na vybraná témata a nabídne možnost prohloubit dříve osvojené znalosti a dovednosti až na úroveň vědomé kompetence.

Program setkání je koncipován jako výcvik, při kterém si budeme probírané principy aktivně zkoušet. Každý z modulů obsahuje konkrétní dovednosti; během výcviku si každý z účastníků vybírá omezený počet dovedností, na které vědomě zaměřuje pozornost v mezidobích mezi jednotlivými bloky. Práce tedy nekončí absolvováním daného modulu, ale až použitím vybrané dovednosti v praxi a sdílením zkušeností při následujícím setkání. Cílem je, aby se každý mohl dostat až na úroveň vědomé kompetence, tedy používání dané dovednosti v konkrétních situacích, v podobě podstatné.


Jednotlivá setkání výcviku jsou postavená tak, že vždy na začátku setkání proběhne sdílení konkrétních situací z praxe a podle nich zvolíme některý z nabízených modulů, který obsahově pokrývá většinu ze sdílených situací a potřeb účastníků. Každý z modulů zahrnuje konkrétní dovednosti, během programu si probírané dovednosti budeme aktivně zkoušet. Cílem je, aby se každý z nás mohl v rámci konkrétních dovedností dostat až na úroveň vědomé kompetence, tedy používání dané dovednosti v konkrétních situacích, v podobnosti podstatné.


Garantka a kontaktní osoba: doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.

Spolupráce: doc. Mgr. Radmila Prchal Pavlíčková, Ph.D.


Kdo je Michal Dubec?

Mgr. Michal Dubec, Ph.D., je učitel s 23letou praxí. Učil na základních školách, na gymnáziu a na dvou vysokých školách. V současné době učí v programu Učitel naživo a vede programy pro děti na několika základních školách. Specializuje se na vedení lidí (žáků, studentů a dospělých) k sebeřízení a k odpovědnosti za chování a učení, práci se skupinovou dynamikou školních tříd a pracovních kolektivů, třídnické hodiny, řešení konfliktů s rodiči a práci s vlastními emocemi. Pořádá akreditované výcviky pro učitele základních a středních škol, při kterých s kolegy v jejich třídách učí. S jeho prací je možné se seznámit například v online kurzu, přístupném na: https://www.seduo.cz/komunikace-s-lidmi-v-souladu-s-fungovanim-mozku. V soukromém životě se vášnivě věnuje běhání, vyřezávání ze dřeva a ochutnávání kávy.Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page