top of page

Na pedagogické fakultě vznikl unikátní kurz o AI

Aktualizováno: 26. 2.

V těchto dnech spouští E-Bezpečí nový online videokurz, zaměřený na problematiku umělé inteligence. Prostřednictvím předtočených videolekcí, ale také interakcí přímo s umělou inteligencí, seznamuje účastníky s klíčovými tématy, která se dotýkají fungování a především využívání umělé inteligence ve vzdělávání. Kurz je primárně určen pedagogům všech typů škol, využít ho však může kdokoli, kdo se o umělé inteligenci chce něco nového dozvědět.

 


„V E-Bezpečí umělou inteligenci již mnoho měsíců školíme a s našimi prezenčními kurzy objíždíme jak základní, tak i střední či dokonce vysoké školy,“ uvádí Kamil Kopecký, garant a zároveň tvůrce nového online videokurzu. Zároveň dodává: „Dobře si však uvědomujeme, že prezenční lekce nestačí, učitelé (a další zájemci o AI) potřebují čas vše si v klidu vyzkoušet a otestovat, zároveň se potřebují ke vzdělávacímu obsahu vracet a především chtějí studovat vlastním tempem – tehdy a tam, kde jim to vyhovuje. A reakcí na tuto situaci je právě náš kurz!“

 

Kurz je rozdělen do čtyř hlavních lekcí, na které navazují další tematické tutoriály, které se zaměřují na rozvoj dovedností pedagogů (a dalších zájemců) při práci s umělou inteligencí. Vše je připraveno v podobě předtočených videí s názornými ukázkami – odpadá tak nutnost číst text a kurz mohou zájemci poslouchat a sledovat kdykoli a kdekoli – třeba při vaření oběda či relaxaci ve vaně.

 

První lekce je věnovaná základům umělé inteligence – publikum se v ní seznámí s tím, co to umělá inteligence je, jak funguje a jak se učí. Seznámí se se zajímavými aplikacemi, naučí se umělou inteligenci trénovat. Druhá lekce se pak věnuje především velkým jazykovým modelům (LLM) a jejich využíváním v praxi, publikum se tak seznámí s nástroji ChatGPT, Microsoft Copilot a Google Gemini. V průběhu lekce se publikum naučí nejenom ovládat tyto nástroje a psát funkční prompty, naučí se také pracovat s tzv. pluginy a tvořit si vlastní inteligentní asistenty, kteří jsou natrénováni na vlastních materiálech – třeba PDF souborech. Nechybí ani části věnované např. generování geografických map či myšlenkových map přímo z ChatGPT. Pedagogové se seznámí s mnoha způsoby, jak pomocí AI např. vygenerovat plán vyučovací hodiny, připravit test, rozebrat umělecké dílo, připravit aktivity do výuky nebo provést rešerše odborné literatury k tématu. V lekci nalezneme také témata spojená s právy na využívání obsahu a citacemi, případně detekcí plagiátů. 

 


Další lekce se pak věnuje především generování grafiky – zde se budeme orientovat především na kreativní tvorbu a generování grafiky (Dall E, Midjourney), vyzkoušíme si také, jak se dá pomocí umělé inteligence např. automaticky retušovat, napodobovat umělecké styly, tvořit fotorealistické obrázky atd. Objasníme si také problémy, které jsou spojeny s ochranou děl generovaných umělou inteligencí a jejich používáním v praxi. Poslední velká lekce se pak věnuje především rizikům spojeným s umělou inteligencí – tato lekce je velmi rozsáhlá a zahrnuje jak příklady generování např. dezinformací, podvodných zpráv či hoaxů, předvedeme si také, jak se např. tvoří deep fake videa, která jsou častou součástí podvodných zpráv či stránek. Ukážeme si také rizika spojená s klonováním lidského hlasu, ukážeme si také, jak se tvoří věrohodní AI asistenti, kteří mohou být opět zneužiti k různým nelegálním činnostem. Podrobně se zaměříme také na problematiku generované pornografie a tzv. svlékacích aplikací. Na hlavní lekce pak navazují tematické tutoriály. „Kurz zahrnuje více než 5 hodin vzdělávacího obsahu a budeme jej dále rozšiřovat o další lekce a tutoriály. Součástí kurzu je také přímá implementace technologie GPT do kurzu, tj. uživatelé si mohou umělou inteligenci zkoušet, aniž by se museli někam registrovat,“ dodává Kopecký.

 

Další informace o kurzu včetně cen pro jednotlivce i skupiny (např. školní kolektivy) najdete přímo na stránkách kurzu, případně na kontaktním e-mailu vzdelavani@e-bezpeci.cz. Kurz je cenově velmi výhodný především pro celé školní sborovny. Nabídku dalších kurzů zaměřených na AI naleznete i na webu Centra celoživotního vzdělávání PdF UP.

 

E-Bezpečí

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page