top of page

Petra Charvátová | Ve výuce jazyka je pro ni zásadní, aby studující měli možnost utvořit si na probíraná témata názor

  • Obrázek autora: Učitel21
    Učitel21
  • 12. 2.
  • Minut čtení: 2

Petra Charvátová z Ústavu cizích jazyků je jednou z finalistek ceny Magister optimus 2024. Jak sama říká, ve výuce je podstatné kromě předávání znalostí i vytvoření atmosféry příznivé k učení a otevřené pro dialog. Jak hodnotí svou pedagogickou cestu a co ji inspiruje? To se dozvíte v dnešním rozhovoru!


ree

Petra Charvátová o sobě

 

„Pracuji jako asistentka na Ústavu cizích jazyků pro obory anglického jazyka. Vyučuji jazykovědné disciplíny od úvodu do lingvistiky, morfologie, lexikologie až po syntax, a také předměty praktického anglického jazyka. Věnuji se také organizaci mezinárodní lingvistické letní školy Eastern Generative Grammar a mimo to i zkouším u mezinárodních jazykových zkoušek. Výuce anglického jazyka se věnuji přes 10 let a odborně si rozšiřuji znalosti v rámci doktorandského studia anglického jazyka. Výzkumně se zaměřuji na oblast syntaxe a derivační morfologie v komparaci anglického a českého jazyka.“


ree

Vlastní pedagogická reflexe


Chtěla bych začít slovy studentstva, které mě často považuje za přísnou, ale fér. Ve studentských evaluacích se mi objevují také komentáře vyzdvihující kreativní výukové metody a ochotu vyjít vstříc. 

 

Ve výuce považuji za velmi podstatné kromě předávání odborných znalostí z oboru vytvoření atmosféry k učení příznivé a otevřené pro dialog se studenty. V předmětech praktického jazyka je pro mě zásadní, aby studenti měli možnost si na probíraná témata utvořit názor, případně vlastní postoje měli možnost srovnat s ostatními. U lingvistických disciplín, které s sebou nesou větší množství terminologie, zase vidím jako zásadní kontextualizaci — a to jak probíraného obsahu, tak i důvodů proč jsou dané znalosti a schopnost analyzovat jazyk podstatné. Ráda například u tématu gramatických kategorií podstatných jmen otevírám i nutnost sledování změn v užívání jazyka a používám k tomu výzkumný článek, který demonstruje nově se v hovorové angličtině objevující konstrukci na datech ze seriálů. Bez znalosti lingvistické stánky věci však není možné daný posun pochopit, pojmenovat a vysvětlit.

 

„Ve výuce považuji za velmi podstatné kromě předávání odborných znalostí z oboru vytvoření atmosféry k učení příznivé a otevřené pro dialog se studenty.“

V rámci projektů, do kterých jsem se zapojila, bych ráda vyzdvihla Blended Intensive Program (BIP) na University of Sassari v Itálii, který jsem organizovala a podnikli jsme ho s několika studentkami/-ty z programu Anglický jazyk pro vzdělávání. BIPy v rámci kterých mohou studenti s pedagogy krátce navštívit zahraniční univerzitu, zapojit se do tamější výuky, poznat prostředí a seznámit se s kolegy má podle mě velký smysl.

 

Jako studentka jsem vždy nejvíce oceňovala pedagogy se zápalem pro obor, schopné propojit konkrétní s tzv. „big picture“, což mě inspirovalo a tyto hodnoty se snažím předávat dál.

 

… Na paní magistře nejvíce oceňuji lidskost, odbornost, předání znalostí  v souvislostech…

ree

Z nominačních textů aneb jak to vidí studenti a studentky PdF UP:

 

Co na kandidátce nejvíce oceňujete:

 

„Odbornost, předání znalostí i v souvislostech, lidskost, propracované materiály k výuce a připravené hodiny. Působila mnohem odborněji a připraveněji nežli služebně starší kolegové a kolegyně.“ Z nominačního dopisu

 

Konkrétní příklad z výuky nominovaného učitele/učitelky, který by mohl inspirovat ostatní:

 

„Ve skupině máme odborníky, kteří se několik let živí tlumočením, a Mgr. Petra Charvátová vždy dokázala zodpovědět na veškeré dotazy a vysvětlit gramatické jevy.“ Z nominačního dopisu

 

Co Vám nominovaný pedagog/pedagožka předal/a pro život nebo pro budoucí povolání: 

 

„Důslednost, nabyté vědomosti ohledně anglické gramatiky…“ Z nominačního dopisu


Zpracováno redakcí U21

Komentáře


bottom of page